Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 maja. Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira
20/04/2019 - 19:10

Kamionka Wielka: drugi przetarg i PSZOK uratowany

Po fiasku pierwszego przetargu – jedyny oferent zażądał ponad dwa razy więcej niż zakładał kosztorys – na budowę Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych na terenie Kamionki Wielkiej projekt stanął pod znakiem zapytania. Dziś jednak mamy dobre wieści – drugi przetarg okazał się udany a gmina wybrała już wykonawcę. Kogo i za ile?

Po pierwszym przetargu, ogłoszonym w grudniu 2018 roku - rozdźwięk między możliwościami finansowymi gminy a oczekiwaniami budowlańców wydawał się nie do przeskoczenia. Konsorcjum firm FHUB „Złocki” z Kamionki Wielkiej i PPHU Bogdan Romanek ze Starego Sącza wyceniła realizację projektu na 1 mln 590 tys. zł a samorząd Kamionki Wielkiej chciał przeznaczyć na ten cel zaledwie 700 tys. zł, z czego aż 615 tys. pochodzi z dofinansowania unijnego.

Jednak władze gminy nie spoczęły na laurach i ogłosiły przetarg po raz kolejny. Tym razem przystąpiły do niego trzy firmy a stawki były podobne do tej z pierwszego postępowania i zamykały się w przedziale od 1 mln 570 tys. zł – 1 mln 499 tys. zł. Ostatecznie wybrano ofertę firmy „BUD-MAT” z Krynicy-Zdroju. Co to oznacza w praktyce? Gmina różnicę między otrzymanym dofinansowaniem a rzeczywistym kosztem inwestycji musi pokryć z własnych środków. Oczywiście za aprobatą radnych.

Zobacz też: Rytro: podwyżki za śmieci nieuniknione, ale gmina ma plan awaryjny

A my po raz kolejny przypomnijmy – PSZOK ma zostać wybudowany jeszcze w 2019 roku w Kamionce Wielkiej na odosobnionym, odizolowanym od zabudowań mieszkalnych terenie bliżej granicy z Nowym Sączem. Wójt Andrzej Stanek od początku zapewnia, że obiekt będzie nowoczesny i estetyczny i w żaden sposób nie będzie szpecił okolicy.  

Co powstanie PSZOK oznacza dla mieszkańców? Już nie będzie trzeba wyczekiwać terminów wystawek odpadów wielkogabarytowych, będzie je można na bieżąco oddawać do PSZOK.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu