Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 3 grudnia. Imieniny: Hilarego, Franciszki, Ksawery
19/06/2023 - 13:05

To już wojna o budowę spalarni śmieci w Nowym Sączu. Mówią o skandalu z polityką w tle [WIDEO]

Protesty mieszkańców, pyskówki podczas sesji rady miasta, wywody specjalistów, tak wygląda informacyjne pole walki między przeciwnikami i zwolennikami budowy w Nowym Sączu spalarni śmieci przetwarzającej odpady na energię. Przeciwnicy twierdzą, że inwestycja, do której przymierza się Newag oznacza emisję szkodliwych rakotwórczych substancji. Przedsiębiorstwo przekonuje, że spalarnia środowisku nie szkodzi. Jedni i drudzy przywołują opinie ekspertów. Teraz wojna weszła w kolejną fazę. Komitet społeczny „Stop spalarni” toczy batalię przeciw planowanym zmianom w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, co otworzyłoby drogę do realizacji inwestycji.

Zamiast składowiska śmieci, spalarnia produkująca energię z odpadów. Do takiej ekologicznej inwestycji przymierza się Newag. Kiedy zrobiło się o tym głośno, bunt podnieśli  mieszkańcy domów  przy ulicy 29 listopada, na osiedlu Nawojowa.   

czytaj też Top Inwestycje Subregionu Sądeckiego. Zbudowali we wsi wypasiony basen. Mają nawet saunę i jacuzzi [ZDJĘCIA]  

Kolejna odsłona wojny o budowę spalarni śmieci w Nowym Sączu

Pierwszym krokiem do realizacji przedsięwzięcia jest wprowadzenie zmian w studium zagospodarowania przestrzennego miasta. Po raz pierwszy decyzję w tej sprawie radni podjęli w styczniu ubiegłego roku. Teraz ta kwestia podzieliła sądecki samorząd. Radni klubu Prawa i Sprawiedliwości już  zapowiedzieli, że podczas najbliższej sesji złożą wniosek o zdjęcie z porządku obrad projektu stadium. Swoją batalię prowadzi też Komitet społeczny „Stop spalarni”.

- Studium zostało opracowane w bardzo małym zakresie, ponieważ obszar jaki uwzględnia jest zbyt mały  i  nie może się ograniczać do kilku działek, nie analizując wpływu inwestycji na osiedla znajdujące  się na sąsiednich nieruchomościach – mówiła podczas konferencji prasowej  Ewa Stasiak, przewodnicząca  komitetu i podkreślała, że w projekcie uchwały dotyczącej wprowadzenia zmian w dokumencie, nie zostały uwzględnione opinie wojewódzkiego i powiatowego Inspektoratu Sanitarnego.

 – Obie były negatywne dla  budowy spalarni przy ulicy 29 Listopada. Uwagi przesłane przez nas do urzędu nie zostały uwzględnione. Wskazywaliśmy, że są to  błędy formalne, które należy usunąć, a następnie dokument wyłożyć do wglądu – podkreślała Stasiak.   

czytaj też Rynkowy szturm Newagu. Na tym kontrakcie mogą zarobić nawet 365 milionów  

Mówią, że to skandal 

Jak mówią, teren, gdzie Newag chce  budować spalarnię śmieci znajduje się  w obrębie głównego zbiornika wód podziemnych, który zasila w wodę do picia  nie tylko Nowy Sącz, ale także ościenne gminy.

To skandal! – grzmiała Ewa Stasiak. -  Wszyscy dotychczasowi prezydenci miasta pilnowali, żeby na tych terenach nie powstawały inwestycje zawsze znacząco oddziaływujące na środowisko. Teraz chce wyrazić na to zgodę  Ludomir Handzel. Dodajmy,  zgodę dla swojego byłego pracodawcy – mówiła przewodnicząca komitetu.  

Gromy posypały się też na głowę prezesa Newagu. – Podczas wizyty premiera Mateusza Morawieckiego Zbigniew Konieczek połączył budowę spalarni śmieci z polityką. Mówiąc o zielonej kotlinie, wskazał, że w Nowym Sączu przestaniemy oddychać pyłem i smogiem w  wciągu  najbliższych pięciu,  sześciu lat – dodała Ewa Stasiak i stwierdziła, że po wybudowaniu spalarni to Newag będzie dyktował ceny ciepła, które będą wyższe.

- Nasze mieszkania przy ulicy 29 listopada ogrzewają gazowe piece. Teraz chce się nas zmusić do tego, żebyśmy podpięli się do prywatnego ciepłociągu. Po realizacji tej inwestycji, miasto będzie w stu procentach, także w kwestii cen energii,  uzależnione od prywatnego inwestora przewodniczącej  protestacyjnego komitetu – mówiła przewodniczącej  protestacyjnego komitetu.

czytaj też 10 najlepszych firm, w których Polakom pracuje się najlepiej. Wśród zwycięzców jest firma z Sącza. Trafili na podium! 

Szukają poparcia u polityków

Sojusznikami batalii  przeciwników  budowy spalarni śmieci w Nowym Sączu stali się także radni Prawa i Sprawiedliwości oraz działacze  Ruchu Narodowego, którzy pojawili się podczas konferencji prasowej  komitetu protestacyjnego.  Wedle zapowiedzi  Ewy Stasiak,  mieszkańcy osiedla przy ulicy 29 Listopada o pomoc w zablokowaniu inwestycji  będą  zabiegać u wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego, oraz posłów Arkadiusza Mularczyka i Patryka Wichra. Cały zapis konferencji w materiale wideo. ([email protected]) fot. wideo jm

Czytaj też:
Będzie z tego smród? Co wyleci z komina? O sądecką spalarnię pytamy eksperta
Terroryści  i rozwścieczone kobiety. Rozbrajanie śmieciowej bomby w Nowym Sączu

Taka będzie prawda o sądeckiej spalarni śmieci? Sprawdziliśmy to [ZDJĘCIA WIDEO]
Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu