Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 9 kwietnia. Imieniny: Mai, Marcelego, Wadima
21/01/2020 - 16:00

Już wiadomo, kiedy przyjdą do emerytów „trzynastki" i ile grosza sypnie rząd

Henryk Basta z Nowego Sącza ze swoim chudym portfelem emeryta czeka na informacje, kiedy będzie obiecana trzynasta emerytura. Już wiadomo, że pieniądze będą wypłacane w kwietniu. Jaka to będzie kwota?

Po tym jak Sejm zatwierdził przyznanie trzynastej emerytury w 2020 roku,  emeryci wyczekują na obiecane pieniądze.

- Przy mojej niskiej emeryturze, w tamtym roku to był konkretny zastrzyk gotówki.  Te pieniądze bardzo mi były potrzebne, bo dużo wydaję na leki. Są przecież takie drogie – mówi Henryk Basta z osiedla Zawada w Nowym Sączu, która czeka na informacje, o obiecanych przez rząd trzynastych emeryturach.

czytaj też Chcą dawać niższe pensje tym co mają na karku 50 plus. Naprawdę jest taki pomysł 

Wedle rządowych propozycji trzynasta emerytura ma być rozwiązaniem stałym. Pieniądze będą wypłacane co roku.  Tym razem seniorzy otrzymają 1200 złotych brutto,  to tyle, ile   wynosi obowiązująca w tym roku minimalna emerytura. Co ważne, nie trzeba składać żadnych wniosków, świadczenia będą przyznawane automatycznie. Wypłata pieniędzy ma ruszyć w kwietniu.

Wedle wyliczeń resortu „trzynastki otrzyma 9,8 mln osób, w tym 285 tys. rencistów socjalnych i około 19 tys. osób pobierających rodzicielskie świadczenie uzupełniające.

czytaj też Sądecka emerytura po nowemu u Korala, Fakro i Wiśniowskiego

Znany jest też wskaźnik waloryzacji rent i emerytur z ZUS, jaki miałby obowiązywać w marcu 2020.  To ma być 103,24 proc. W praktyce oznacza to wzrost rent i emerytur o 3,24 proc brutto.  Sejm zdecydował też, że emerytury nie mogą wzrosnąć o niższą kwotę, niż 70 złotych brutto.

[email protected] fot, pixabyDziękujemy za przesłanie błędu