Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 29 lutego. Imieniny: Antoni, Oswalda, Romana
27/11/2023 - 07:20

Już wiadomo jakie obligacje oszczędnościowe Skarbu Państwa są do kupienia z oferty grudniowej

Już dziś, w poniedziałek 27 listopada można nabywać obligacje oszczędnościowe Skarbu Państwa z oferty grudniowej. Na razie mogą to robić tylko posiadacze starszych obligacji podlegających wykupowi – drogą zamiany na nowe i z bonusem. Od piątku 1 grudnia grudniowe obligacje oszczędnościowe będą dostępne dla wszystkich.

Im niższa inflacja tym bardziej atrakcyjne oprocentowanie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa. Można się było o tym przekonać już w październiku i listopadzie, a jeszcze bardziej w grudniu ponieważ emitent obligacji dla osób prywatnych – Ministerstwo Finansów, nie obniżyło oprocentowania dla obligacji grudniowych.

Obligacje oszczędnościowe w grudniu – nawet 7,25% z odsetek

W grudniu, oprocentowanie 1-rocznych obligacji zmiennoprocentowych wyniesie 6,25%, a 2-letnich i 6,50%.

Oprocentowanie obligacji stałoprocentowych 3-miesięcznych wynosić będzie 3,00% w skali roku, a 3-letnich 6,60%.

Pozostałe obligacje, w pierwszym okresie odsetkowym, oprocentowane będą odpowiednio: 6,75% dla 4-latek oraz 7,00% dla 10-latek.

6- i 12-letnie obligacje rodzinne przeznaczone dla beneficjentów programu „Rodzina 500 plus” oprocentowane będą odpowiednio 6,95% i 7,25% w pierwszym roku.

Oprocentowanie obligacji 1-rocznych i 2-letnich zmienia się co miesiąc. Jest wyliczane jako suma stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i marży, która wynosi w przypadku oferowanych w grudniu instrumentów 0,00% dla obligacji 1-rocznych i 0,50% dla 2-letnich.

Oprocentowanie obligacji 4-letnich ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz marży w wysokości 1,25%. Ten sam mechanizm oprocentowania obowiązuje również dla obligacji 10-letnich, jednak w tym przypadku marża wynosi 1,50%.

Preferencyjna marża dla obligacji rodzinnych, których oprocentowanie wyliczane jest według tych samych zasad co w przypadku 4- i 10 latek i wynosi odpowiednio 1,75% dla obligacji 6-letnich oraz 2,00% dla 12-letnich.

Ostatnia okazja na ulgę w podatku za 2023 rok

Grudzień jest ostatnim miesiącem, w którym osoby zainteresowane oszczędzaniem na przyszłą emeryturę mogą kupić instrumenty detaliczne w ramach Konta IKE-Obligacje w ramach tegorocznego limitu 20 805 zł, który pozwala kupić 208 sztuk obligacji. Po spełnieniu warunków ustawowych, od zysku wypracowanego w ramach Konta IKE-Obligacje nie jest pobierany tzw. podatek Belki.

– W grudniu warto również wykorzystać tegoroczny limit Konta IKZE-Obligacji. Wysokość kwoty wpłat na IKZE wynosi 8 322 zł co odpowiada 83 sztukom obligacji, a w przypadku osób prowadzących pozarolniczą działalność, wysokość kwoty wpłat wynosi 12 483 zł, które można przeznaczyć na 124 sztuki obligacji.  Można mieć jednocześnie oba konta: IKE-Obligacje oraz IKZE-Obligacje, bądź tylko jedno z nich. Oferta jest różnorodna, a środki można przeznaczyć na jeden lub kilka rodzajów obligacji dostępnych w ramach Konta IKE-Obligacje i Konta IKZE-Obligacje. To bardzo dobry sposób na pomnażanie swoich oszczędności z myślą o przyszłej emeryturze – przypomina Sebastian Skuza sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

Gdzie można kupić obligacje oszczędnościowe

Wszystkie rodzaje obligacji można kupić w oddziałach PKO Banku Polskiego i Punktach Obsługi Klientów Biura Maklerskiego PKO Banku Polskiego oraz w sieci punktów sprzedaży obligacji Banku Polska Kasa Opieki S.A.

Obligacje dla osób prywatnych są również stale dostępne przez Internet w serwisach www.zakup.obligacjeskarbowe.pl oraz www.pekao.com.pl/obligacje-skarbowe i aplikacji mobilnej PeoPay.   ([email protected]) fot. Alicja/pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskim

Tu (aktywny link) na oficjalnej stronie rządowej poznasz szczegóły oferty grudniowej obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa.Dziękujemy za przesłanie błędu