Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 27 września. Imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego
09/09/2013 - 10:15

Już upadali, pół roku później wygrali na Agropromocji

Dość nieoczekiwanie najlepszą firmą w tegorocznej, małopolskiej edycji konkursu Agroliga został Sadowniczy Zakład Doświadczalny Instytut Ogrodnictwa z Brzeznej. To spółka, która nieco ponad pół roku temu miała zostać zlikwidowana. Teraz się odrodziła.
W Nawojowej, na targach Agropromocja 2013, poznaliśmy laureatów wojewódzkiej edycji rolniczo-ekologicznego konkursu „Agroliga 2013”. W kategorii „Firma” tytuł Mistrza Małopolski otrzymał Sadowniczy Zakład Doświadczalny Instytutu Ogrodnictwa z Brzeznej, który w tym roku obchodzi jubileusz 60 lecia. Jej prezes, Dariusz Szewczyk nie kryje, że sam był zdziwiony decyzją jury.
- Nagroda jest dla mnie ogromnym zaskoczeniem, dlatego odbierałem ją z ogromnym wzruszeniem. Nie należę do osób nieśmiałych, ale tym razem gdy przyszło mi przemówić do mikrofonu to głos się załamał. Bo to niemałe osiągnięcie: w tak krótkim okresie czasu wyszliśmy z tak trudnej sytuacji i jeszcze na koniec zostać Agroliderem... Jest to czymś niezwykłym - powiedział nam tuż po uroczystości prezes Szewczyk.
Do Brzeznej sprowadzono go przed niespełna rokiem, gdy nad spółką wisiało widmo likwidacji. Brakowało pieniędzy, wielu cenionych i cennych fachowców odeszło. W końcu jednak oferta sprzedaży spółki została wycofana, widmo upadłości też przestało straszyć, a wszystko to dokładnie w 60 lat od czasu założenia Zakładu.
- To prawda. Nie ma co ukrywać, ze było bardzo źle. Przyszedłem tu jak strażak labo ratownik. Co prawda pożaru nie było, ale firma tonęła. Jeśli jednak zrobi się dobrą diagnozę, ma się dobry pomysł na restrukturyzację i ogromną wolę realizacji tego planu to jest to możliwe – opowiada Szewczyk.
Jego zdaniem sadownictwo to obecnie koło napędowe polskiego rolnictwa.
- Polska jest światowym liderem w produkcji owoców jagodowych, a przez to my jesteśmy w gronie uznanych hodowców tych odmian i mam na myśli skalę światową.. Hodowane u nas odmiany są już uprawiane na 5 kontynentach – chwali się prezes i dodaje: Ta nagroda to zasługa całej firmy, wszystkich pracowników, którzy nie odpuścili w trudnym okresie a dziś ciężko pracują na sukces.
***
Sadowniczy Zakład Doświadczalny w Brzeznej był jednym z pierwszych zakładów powołanych przez dyrektora Instytutu Sadownictwa Profesora Szczepana Pieniążka i jedynym, jaki pozostał w strukturze obecnego Instytutu Ogrodnictwa. Na początku 2001 roku Zakład został przekształcony w spółkę z o.o., w której 100 proc. udziałów należało do Instytutu w Skierniewicach.

BOS
Fot: BOS
 


Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe

PARTNERZY AKCJI