Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 8 marca. Imieniny: Beaty, Juliana, Wincentego
19/02/2021 - 16:40

Już pora rozliczyć PIT-y. W tym roku na ulgach można oszczędzić kawał grosza

Nikt tego nie lubi, ale przyszła pora na rozliczenie się z fiskusem. Ruszył sezon na PIT-y. Dotyka to każdego, bez wyjątku. Warto sprawdzić co można odliczyć od podatku dochodowego. Lista jest całkiem długa. Trochę grosza można zaoszczędzić.

A więc ruszyła podatkowa machina. Od połowy lutego można składać rozliczenie podatku dochodowego za 2020 rok. Deklarację można przygotować samodzielnie lub korzystać ze wstępnie wypełnionego formularza udostępnianego w ramach usługi „Twój e-PIT.

Zanim dokument trafi do fiskusa warto sprawdzić, z jakich ulg można skorzystać. Jak się okazuję, trochę grosza może nam zostać w kieszeni.

W tym roku pojawiła się zupełnie nowa, covidowa ulga, pozwalająca na odliczenie od dochodu darowizny przekazanej na walkę z pandemią. Wyjątkowość tego rozwiązania polega na tym, że da się odliczyć nawet podwójną wartość przekazanej kwoty, wyjaśnia Jacek Mac, zastępca naczelnika urzędu skarbowego w Nowym Sączu.

-Może to być 200, 150  i 100 proc. w zależności od miesiąca w którym dokonano darowizny. Jeśli w okresie od stycznia do kwietnia i od października do grudnia 2020 roku   na walkę z pandemią przekazało się 100 złotych, ulga wynosi 200 zł. Jeśli w tych miesiącach  darowizna wyniosła 1000 zł, dochód w rozliczeniu obniżany jest o 2000 zł – tłumaczy naczelnik.

Czytaj też Rewolucja w dowodach osobistych. Będzie dokument po nowemu

 Darowizny przekazane w maju podwyższa się do 150 proc. a w miesiącach od czerwca do października, 100 proc. czyli tyle, ile kwota darowana. Górnym limitem odliczenia jest osiągnięty dochód.  W takim przypadku kwota podatku należnego spada do zera. Analogiczna ulga przysługuje podatnikom, którzy przekazali jednostkom prowadzącym placówki oświatowe tablety lub laptopy umożliwiające prowadzenie nauczania zdalnego  – dodaje Jacek Mac.

Na tym hojność fiskusa się nie kończy. Od dwóch lat jest też ulga termomodernizacyjna która ma zmobilizować właścicieli domów jednorodzinnych do ich docieplania. Chodzi o to, żeby  emisja zanieczyszczeń była jak najniższa i żeby zmniejszyć zużycie energii.

Czytaj też Przez koronawirusa przyszła dobra zmiana do sądeckiej skarbówki

Ulga termomodernizacyjna, przysługuje podatnikom, którzy usprawnili sprawność energetyczną nieruchomości lub postawili na pozyskiwanie energii odnawianej – tłumaczy zastępca naczelnika skarbówki. -  Pozwala odliczyć od dochodu za 2020 rok do 53 tys. zł. Ulga przysługuje między innymi za wymianę pieca węglowego na gazowy, zainstalowanie pompy ciepła, wymianę okien na energooszczędne czy zainstalowanie instalacji fotowoltaicznej. Jeśli podatnicy rozliczają się wspólnie, wartość maksymalna ulgi jest podwajana do kwoty 106 tys. zł.

Co jeszcze da się urwać z podatków?

Czytaj dalej na następnej stronie kliknij TUTAJDziękujemy za przesłanie błędu

Marcowy miesięcznik Sądeczanin 2021