Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 14 kwietnia. Imieniny: Bernarda, Martyny, Waleriana
22/09/2020 - 07:40

Już nie tylko Ukraińcy. Wietnamczycy i Hindusi szturmują sądecki rynek pracy

Blisko 60 tysięcy, tylu obcokrajowców widnieje w rejestrach małopolskiego oddziału ZUS. To o prawie 4 tys. więcej niż jeszcze dwa miesiące temu. Ich liczba cały czas rośnie i wynosi tyle, ile w czasach przed pandemią, pod koniec 2019 roku. Większość z nich to Ukraińcy, ale pracy w naszym regionie, także na Sądecczyźnie szukają też obywatele innych państw.

Jak wyglądają szczegółowe dane dotyczące obcokrajowców zatrudnionych w Małopolsce?   

- Na koniec sierpnia było 58,5 tys. cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń w ZUS. To o 3,8 tys. więcej niż dwa miesiące temu – wyjaśnia Anna Szaniawska, rzecznik prasowy regionalnego oddziału placówki. - Niewątpliwie wpływ na liczbę pracujących cudzoziemców w naszym regionie miała epidemia Covid-19, ale ich liczba cały czas rośnie i wynosi tyle ile w czasach przed pandemią pod koniec 2019 roku. Wtedy było to 58,4 tys.

Czytaj też Rząd porządkuje śmieciówki. Po kieszeni dostaną i przedsiębiorcy i pracownicy

- W rejestrach sądeckiego oddziału ZUS na koniec sierpnia widniało 10 998 obcokrajowców, w czerwcu było ich 9 817 – dodaje Szaniawska.  

Około 70 proc. cudzoziemców w Małopolsce to obywatele Ukrainy, których jest 42 tysiące. Również w kraju najwięcej zatrudnionych jest mieszkańców Ukrainy, ich liczba na koniec sierpnia sięgnęła prawie 480,9 tysięcy.

Liczną grupę cudzoziemców stanowią Białorusini, których pracuje 1,8 tys. w Małopolsce. Dalsze miejsca zajmują Rosjanie (1,1 tys.), Mołdawianie (996) i Gruzini (1 tys.). Nie brakuje u nas też pracowników z odległych krajów takich jak,  Indie (977),  Brazylia (417) czy Wietnam (347).

Czytaj też Czy przez koronakryzys sądecką budżetówkę czeka etatowe tornado?  

Większość zgłoszonych w ZUS w regionie cudzoziemców to pracownicy. Jest ich  ponad 37,9 tys..  Tylko nieliczni prowadza własny biznes. To  zaledwie 1,8 tys. osób. Reszta zatrudniona jest na podstawie umów cywilnoprawnych. Wśród zajmujących się własnym biznesem największą reprezentacją są Ukraińcy, jest ich 565.

W całym kraju pracowników spoza Polski zgłoszonych do ubezpieczenia emerytalno-rentowego w ZUS jest 658 tys. To o 30 tys. więcej niż w lipcu. ([email protected])Dziękujemy za przesłanie błędu