Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 2 grudnia. Imieniny: Balbiny, Ksawerego, Pauliny
28/09/2023 - 07:30

Już nam budują kawałek „sądeczanki”. Idzie pełną parą zaprawiona goryczą inwestycja [ZDJĘCIA]

Lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu. To porzekadło jak ulał pasuje do budowy drugiego łącznika brzeskiego, która idzie pełną parą. To połączenie drogi krajowej nr 75 z autostradą A4 jest pierwszym odcinkiem „sądeczanki” i nieco skróci nam dojazd do Krakowa.

Kawałek drogowego sądeckiego szczęścia od strony Brzeska

Tak zwany drugi łącznik brzeski, którego pierwsza część została wybudowana blisko siedem lat temu, pozwoli na odsunięcie od Brzeska ruchu tranzytowego pomiędzy autostradą A 4 a Nowym Sączem i rozładuje korki w godzinach szczytu.

Nowa droga powstaje między rondem w Jasieniu na DK 94 a drogą krajową nr 75 w Okocimiu. Ma blisko trzy kilometry. Połączy autostradę A4 z drogą krajową nr 94. Włączenie do istniejącej drogi krajowej nr 75 nastąpi w rejonie styku ulic Mickiewicza i Cesarski Gościniec w Brzesku.  .

- Powstająca trasa będzie drogą główną ruchu przyspieszonego, bez skrzyżowań z drogami lokalnymi – mówi Kacper Michna z biura prasowego małopolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. -  Przecinająca ją ulica Pomianowska w Brzesku będzie biegła czterdziestometrowym wiaduktem nad obwodnicą. Zbudujemy jednak specjalny zjazd z łącznika do szpitala powiatowego, z którego będą korzystać pogotowie ratunkowe, policja i straż pożarna -  dodaje rzecznik.  

czytaj też Budowa gigant niedaleko Sącza. Takiej inwestycji na dwunastu hektarach jeszcze u nas nie było [ZDJĘCIA] [WIZUALIZACJA]

Dwie jezdnie i  dwa mosty

Droga będzie miała dwie jezdnie, każda z dwoma pasami ruchu. Na trasie, poza wiaduktem nad obwodnicą, powstają dwa mosty nad Uszwicą. Te mosty to część ronda, na którym będzie kończyć się nowa trasa. Rondo zostało zaprojektowane w taki sposób, żeby pozwolić w przyszłości na bezkolizyjny wjazd na „sądeczankę”. 

- Na niespełna trzykilometrowym budujemy sześć przejść dla małych i średnich zwierząt. Wszystkie zostaną poprowadzone pod obwodnicą. Do każdego z przejść będą prowadzić specjalnie usytuowane płotki i ogrodzenia – tłumaczy Kacper Michna.  

Czytaj też To ma być eldorado dla turystów. Znany milioner chce budować u nas w Beskidach futurystyczne schronisko [WIZUALIZACJE] 

Droga w głębokim wykopie

Choć nowa droga jest krótka, prowadzi przez teren o znacznych różnicach wysokości terenu. Sięgają one pięćdziesięciu metrów. Dlatego też trasa początkowa od ronda w Jasieniu będzie poprowadzona przede wszystkim w wykopie, a następnie na nasypach wzdłuż brzegów Uszwicy.

Budowlańcy wykopali już sto tysięcy  metrów sześciennych gruntu, z czego prawie połowa została już wykorzystana do budowy nasypów. Dobiegają końca  prace związane z przełożeniem rzeki Uszwicy na odcinku ponad czterystu metrów.

- Było to konieczne, bo koryto rzeki kolidowało z inwestycją. Wszystkie działania są prowadzone pod ścisłym nadzorem służb ochrony środowiska, w szczególności ichtiologów, tak, aby w jak największym stopniu zminimalizować wpływ tych prac na przyrodę – podkreśla rzecznik.

- Przebudowaliśmy sieć energetyczną średniego napięcia, na ukończeniu są prace związane z przebudową sieci sanitarnej i teletechnicznej. Zaawansowane są również prace związane z siecią wodociągową, gazową i siecią energetyczną niskiego napięcia. Mosty zostały już przygotowane sześćdziesięciu pięciu procentach. Kończymy prace związane z budową trzech z pięciu przepustów. Cztery z nich będą pełniły funkcje przejść dla zwierząt - dodaje Michna.

Czytaj też Już otwarte. Wielka, sądecka inwestycja za 50 milionów wreszcie gotowa [WIDEO][ZDJĘCIA] 

 

Kiedy  pojedziemy kawałkiem „sądeczanki”

Przed fachowcami dalsze prace ziemne.  Do wykopania pozostało blisko  trzysta tysięcy metrów sześciennych gruntu.  Trzeba też skończyć budowę nasypów i wykonać ostatnie prace związane z przebudową sieci. 

- Do zrobienia została większość kanalizacji deszczowej, która będzie odpowiadała za odwodnienie łącznika. Niedługo rozpoczniemy budowę wiaduktu, którym ul. Pomianowska będzie biegła nad obwodnicą. Finalne prace w ramach tej inwestycji to budowa samej konstrukcji drogi i jej nawierzchni. 

Czytaj też Zdarzył się cud w Krynicy na deptaku. Co powie burmistrz Ryba? [ZDJĘCIA][WIDEO]

Planowany termin zakończenia  inwestycji to lipiec  przyszłego roku. ([email protected]) fot. GDKiA 

Tak się buduje pierwszy odcinek "sądeczanki"
Inwestycja idzie pełną parą od strony BrzeskaMasz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu