Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 18 kwietnia. Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Goœcisławy
14/11/2021 - 23:15

Już idzie do nas śnieżny powiew mroźnej zimy

Jak na razie listopadowa aura jest łagodna, ale zima zbliża się wielkimi krokami. Wedle prognoz IMGW grudzień przyniesie śnieżny powiew mroźnej zimy. Szykują się do niej małopolskie służby.

Czytaj też Jego ostatnia wizja się spełniła. Potworna przepowiednia Jackowskiego

Jaka będzie zima? W grudniu na obszarze całej Polski synoptycy IMGW prognozują wysokie sumy opadów atmosferycznych, przy temperaturze balansującej w pobliżu średniej z ostatnich 30 lat. Oznacza to, że ostatni miesiąc roku częściej niż w poprzednich latach, kiedy grudnie były zazwyczaj bardzo ciepłe, będzie zimny i śnieżny.

Norma średniej temperatury powietrza z lat 1991-2020 dla grudnia jest cieplejsza od poprzedniej normy z lat 1981-2010. Dolna granica normy, dla prezentowanych w prognozie miast, jest średnio wyższa o 0.6°C, a górna granica o 0.8°C.

Co oznaczają pojęcia „powyżej normy", „poniżej normy" i „w normie"?
W IMGW podobnie jak w innych ośrodkach meteorologicznych na całym świecie, średnią miesięczną temperaturę powietrza/miesięczną sumę opadów atmosferycznych dla danego miesiąca prognozuje się w odniesieniu do normy wieloletniej przyjmowanej za okres 1991-2020. Wartości średniej miesięcznej temperatury/miesięcznej sumy opadów z tego 30-letniego okresu sortuje się od najniższej do najwyższej, 10 najniższych wartości wyznacza średnią temperaturę/sumę opadów w klasie „poniżej normy”, 10 środkowych „w normie”, a 10 najwyższych „powyżej normy”.

Gdy przewidywana jest średnia temperatura/suma opadów jest powyżej normy można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie cieplejszy/bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020.  W sytuacji poniżej normy można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie chłodniejszy/bardziej suchy od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020. Jeśli w normie, można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie podobny do typowych 10 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020.

Jak interpretować pojęcia „powyżej normy” i „poniżej normy” w prognozach na grudzień-marzec?
Prognoza średniej temperatury powietrza „powyżej normy” nie jest równoznaczna z tym, że występować będą np. dni z temperaturą maksymalną powyżej 10°C, a prognoza „poniżej normy” np. dni z temperaturą minimalną poniżej -10°C. Jednocześnie prognoza średniej temperatury „poniżej normy" nie wyklucza pojawienia się dni z temperaturą maksymalną powyżej 10°C, a prognoza „powyżej normy” dni z temperaturą minimalną poniżej -10°C. Należy pamiętać, że prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca, do temperatury notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy. Prognoza sumy opadów „powyżej normy” nie oznacza, że zdarzać się będą intensywne opady deszczu lub śniegu, równocześnie prognoza "poniżej normy" nie odrzuca możliwości wystąpienia takich zjawisk. Prognozowana suma opadów odnosi się do sumy opadów ze wszystkich dni w miesiącu. W prognozach nie jest określany rodzaj opadu (śnieg lub deszcz)

W styczniu czeka nas kontynuacja aury z grudnia. Wedle prognoz IMGW, na przeważającym obszarze kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej
mieścić się będzie w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020.  Na południu możliwa średnia temperatura nieznacznie poniżej normy.

Co z lutym? Będą odwilże, ale także mróz i śnieg.

W marcu zima będzie trzymać. Wedle prognoz IMGW zapowiada się chłodny miesiąc w całej Polsce z opadami oscylującymi w granicach średniej wieloletniej.

Czy Małopolska już szykuje się  atak najzimniejszej pory roku?  - Jesteśmy w pełni przygotowani na  ekstremalne warunki zimowe - zapewniali przedstawiciele służb podczas posiedzenia wojewódzkiego zespołu zarządzania kryzysowego.  

- Sezon zimowy to czas, gdy zarówno policja, jak i straż pożarna, zarządcy dróg, nadzór budowlany, podmioty zajmujące się pomocą społeczną i wszystkie pozostałe służby mają pełne ręce pracy - mówił wojewoda Małopolski  Łukasz Kmita. - Niezwykle istotna będzie ona w obszarze, na który musimy zwrócić szczególną uwagę. Wojewódzki koordynator ds. tlenu jest w stałym kontakcie ze szpitalami i monitoruje jego zużycie. Obecnie przekracza ono 25 ton na dobę i cały czas rośnie. Jeżeli zaszłaby konieczność wsparcia dostaw tlenu do szpitali, choćby w zakresie płynnego przemieszczania się po drogach samochodów dostarczających tlen, proszę, aby ten obszar traktować priorytetowo – dodał wojewoda.  

Wśród najważniejszych tematów omówionych podczas spotkania znalazła się organizacja zimowego utrzymania dróg i infrastruktury kolejowej oraz odśnieżania obiektów, zwłaszcza wielkopowierzchniowych konstrukcji dachowych. Wskazano także na kwestie związane z pomocą społeczną, zwłaszcza wsparciem dla osób samotnych, w podeszłym wieku i bezdomnych.

czytaj też

Swoje najważniejsze zadania podsumowała nie tylko policja,  straż pożarna i straż graniczna,  które współpracują z TOPR i GOPR. Nie zabrakło też informacji  na temat funkcjonowanie placówek oświatowych, opieki nad zwierzętami, a także zabezpieczenia dostaw prądu oraz gotowości urządzeń hydrotechnicznych do pracy w warunkach zimowych.

Jak co roku przy wojewódzkim centrum zarządzania kryzysowego uruchomiona została całodobowa infolinia pod numerem 987, za pośrednictwem której można uzyskać pomoc lub zgłosić informację o osobie mogącej jej potrzebować. - Reagujmy, gdy widzimy kogoś w potrzebie. Zwróćmy uwagę na osoby starsze i bezdomne, które w tym trudnym okresie wymagają dodatkowego zainteresowania. Bądźmy solidarni. Telefon do właściwych służb i zgłoszenie, że ktoś może potrzebować pomocy ze względu na mroźne i niesprzyjające warunki pogodowe – może komuś uratować życie – przypominał Łukasz Kmita.

Jak poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad od początku listopada w Małopolsce w stanie gotowości pozostaje 149 posypywarek opłużonych, 7 pługów wirnikowych i 44 do odśnieżania chodników. Na odcinkach najbardziej narażonych na zawiewanie śniegu w terminie do końca listopada zostaną ustawione zasłony przeciwśnieżne. Obejmują one odcinki dróg o łącznej długości 14,8 km.

Zapewnione jest również zimowe utrzymanie dróg wojewódzkich. W pogotowiu są już piaskarki, solanki, pługi, ładowarki i  sprzęt do odśnieżania chodników. Zgromadzono przy tym 24,7 tys. ton materiałów, takich jak sól drogowa, materiał uszorstniający, solanka.

Czytaj też Śmierć czekała na nich cicho na ulicy Niewinnej w Piwnicznej

Jak do zimy szykują się placówki pomocy społecznej? Jak informuje urząd wojewódzki,  169 gmin zabezpiecza schronienie dla mieszkańców. To miejsca w schroniskach dla bezdomnych, noclegowniach i ogrzewalniach.  Gminy zapewniają też pomoc w formie gorącego posiłku czy niezbędnej odzieży, przy współpracy z organizacjami charytatywnymi, takimi jak między innymi kościelny Caritas

Na terenie 15 gmin działają organizacje pozarządowe prowadzące 111 placówek oferujących pomoc, w tym osobom bezdomnym (m.in. 8 „przytulisk”, 20 jadłodajni,
6 łaźni, 6 przychodni dla osób bezdomnych i nieubezpieczonych, 5 punktów medycznych w tym 2 apteki darów leków i opatrunków, 16 punktów wydawania ubrań, 31 punktów wydawania żywności i inne.

Czytaj też Przeklęta DK 75. Bus pełen dzieci zderzył się z osobówką w Łososinie [ZDJĘCIA] 

Małopolski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w Krakowie przypomina, że zgodnie z przepisami prawa budowlanego właściciel lub zarządca obiektu budowlanego, zobowiązany jest zapewnić bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych oddziałujących na obiekt, związanych
z działaniem człowieka lub sił natury, m.in. takich jak intensywne opady atmosferyczne. Tym samym odśnieżanie dachów obiektów należy do ustawowych obowiązków właścicieli lub zarządców tychże obiektów. Organy nadzoru budowlanego w ramach posiadanych kompetencji dokonują jedynie kontroli wykonywania tych obowiązków przez właściciela lub zarządcę obiektu budowlanego. ([email protected]) fot. IM, jm, MUW







Dziękujemy za przesłanie błędu