Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
30/12/2019 - 13:15

Jesteś przedsiębiorcą? Od 1 stycznia 2020 masz prawo do błędu

1 stycznia 2020 roku wchodzą w życie przepisy, które osobom fizycznym prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą przyznają kontrowersyjny przywilej: prawo do błędu przez pierwsze 12 miesięcy prowadzenia działalności. Przedsiębiorca, który usunie naruszenia i naprawi swój błąd, nie zapłaci kary ani nie zostanie pociągnięty do odpowiedzialności. Jak to możliwe?

Prawo do błędu zostało przewidziane w art. 21a ustawy z dnia 6 marca 2018r. - Prawo przedsiębiorców, który został wprowadzony mocą ustawy z dnia 31 sierpnia 2019r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych. Ustawodawca wprowadził następujące rozwiązanie: jeśli jesteś przedsiębiorcą wpisanym do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) oraz naruszasz przepisy prawa związane z wykonywaną przez Ciebie działalnością gospodarczą w okresie 12 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej po raz pierwszy (lub ponownie po upływie co najmniej 36 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia), a właściwy organ wszczął przeciwko Tobie postępowanie (związane z nałożeniem mandatu lub kary pieniężnej), przed nałożeniem grzywny organ ma obowiązek wezwać Cię do usunięcia stwierdzonych naruszeń prawa w wyznaczonym terminie. 

Procedura jest następująca: postąpiłeś niezgodnie z prawem, grozi Ci wysoka kara. Jeśli jesteś początkującym przedsiębiorcą, organ ma obowiązek wytłumaczyć, na czym polega Twój błąd i dać szansę, abyś sam go naprawił. W tym celu wyznacza odpowiedni termin. Jeżeli usuniesz stwierdzone naruszenia przepisów prawa i ich skutki w terminie, organ nie nałoży kary pieniężnej, ograniczy się jedynie do pouczenia. 

Niestety, od obowiązującej od przyszłego roku zasady są wyjątki. Prawo do błędu nie będzie miało zastosowania, jeżeli:

  • naruszenie przepisów prawa jest rażące, 
  • naruszenie dotyczy przepisów prawa, które zostały już kiedyś naruszone przez przedsiębiorcę, 
  • nie jest możliwe usunięcie naruszeń,
  • zachowanie sprzeczne z prawem wywołało nieodwracalne skutki, 
  • konieczność obciążenia przedsiębiorcy grzywną - mandatem albo karą pieniężną - wynika z międzynarodowych przepisów, 
  • naruszenie przepisów polega na wykonywaniu działalności gospodarczej pomimo braku odpowiednich zezwoleń, koncesji, zgód lub wpisów do rejestru działalności, 
  • przepisy odrębne przewidują obowiązek nałożenia kary za niewykonanie zaleceń wskazanych po odbyciu kontroli działalności przedsiębiorcy, 
  • kara grzywny (mandat) został nałożony w wyniku przeprowadzenia kontroli drogowej.

Zobacz także: Płaca minimalna w 2020 roku. Ile będzie wynosić najniższa krajowa?

Prowadzenie działalności gospodarczej wbrew pozorom nie jest takie proste. Mimo tego, że przedsiębiorcy wiedzą na temat prowadzenia firmy coraz więcej, o wielu obowiązkach, często zagrożonych wysokimi karami, nie mają pojęcia. Okres pierwszych dwunastu miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej to dobry czas na to, aby dostosować swój biznes do wymogów stawianych przez ustawodawcę. Po trwającym rok okresie ochronnym nie będzie usprawiedliwienia, można skorzystać jedynie z instytucji "czynnego żalu".

K.K., [email protected], fot. pixabay.com







Dziękujemy za przesłanie błędu