Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
27/06/2012 - 05:43

Jest zgoda na nowe przystanki i sprzedaż udziałów w kamienicy

Podczas wczorajszej (26 czerwca) sesji Rady Miasta Nowego Sącza oprócz decyzji przyznającej prezydentowi absolutorium radni podejmowali glosowanie w sprawie kilku innych uchwał.
Miejscy radni jednogłośnie zatwierdzili roczne sprawozdania finansowe za rok 2011 Sądeckiej Biblioteki Publicznej im. Józefa Szujskiego, Miejskiego Ośrodka Kultury oraz Nowosądeckiej Malej Galerii.
Następnie Jerzy Gwiżdż przedstawił projekt uchwały, która wprowadza zmiany do podjętej 25 października 2011 r. uchwały w sprawie ustalenia przystanków komunikacyjnych dla przewoźników oraz zasad korzystania i stawek opłat za korzystanie z przystanków komunikacyjnych. Zmiany wprowadzają powstanie dwóch nowych podwójnych przystanków autobusowych przy ul. Głowackiego i Dojazdowej. Do projektu uchwały wniesiona została autopoprawka, która zezwala na zatrzymywanie się na przystanku przy ul. Sienkiewicza ZUS innym operatorom niż Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne.
Za stworzeniem nowych przystanków autobusowych niedaleko bazaru przy ul. Głowackiego i tzw. „targowicy” przy ul. Dojazdowej wnioskowali w Urzędzie Miasta sądeccy kupcy, którzy swoje stoiska przenieśli na Głowackiego po sprzedaży przez miasto działki u zbiegu ul. Lwowskiej i Krańcowej.
- Pomysł jest naprawdę fajny. Mnie zastanawia tylko jedno. Jakie autobusy będą tamtędy jeździć, bo ciężko mi sobie wyobrazić długi autobus skręcający w prawo lub lewo – mówił podczas dyskusji Józef Gryźlak, radny z klubu Platformy Obywatelskiej.
Jego klubowy kolega Grzegorz Fecko podkreślił, że zarówno kupcy, jak i mieszkańcy miasta są zadowoleni z nowych przystanków.
- Pasowałoby jeszcze pomyśleć o tym, by miejski autobus kursował ul. Na rurach, przy której znajduje się nowy kompleks sportowy oraz szkoła podstawowa i gimnazjum – wyliczał Fecko.
Obawy radnego Gryźlaka rozwiał wiceprezydent Gwiżdż, który zaznaczył, że na nowych przystankach zatrzymywać będzie się linia nr 5 oraz być może 31. Na tych kursach jeżdżą małe autobusy, które nie będą mieć problemów ze skrętami.
- Co do przystanku koło szkół temat zostanie zbadany – zapewnił Gwiżdż. – Zanim zdecydujemy puścić tamtędy autobus musimy przeprowadzić analizy, żeby się nie okazało, że przewozimy powietrze – dodał.
Ostatecznie radni jednogłośnie przyjęli zmiany w uchwale.

Radni przegłosowali przyjęcie uchwały w sprawie ustalenia przebiegu ulicy Chopina i kilku ulic  w obrębie starego miasta takich jak Piastowskiej, Wazów, Wałowej, Joselewicza i Bóżniczej.
- To tylko pewne regulacje prawne, nie związane z wykupem działek – przekonywał prezydent Gwiżdż - Był bałagan w ewidencji, w tej chwili go uregulowaliśmy, w księgach jest porządek, trzeba wprowadzić regulacje prawne.

Jednogłośnie zaakceptowano zmianę w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego w południowej części miasta w obrębie ulic Mała Poręba – Podbielowska. Wcześniejszy zapis zabraniał ustawiania na tym terenie urządzeń telekomunikacyjnych. Najnowsze przepisy zabraniają wpisywania do planu tego typu zakazów, dlatego rada zakaz uchyliła. Kolejną uchwałą ustanowiono plan zagospodarowania dla terenu  9,2 ha na terenie osiedli Kaduk i Dąbrówka, przy ul. Węgierskiej. Dla tego obszaru przewidziano funkcję handlowo – usługową, umożliwiając postawienie obiektu handlowego o powierzchni powyżej.  2 tys. m2.

Radni byli także zgodni zezwalając miastu na zbycie udziałów w nieruchomości przy ul. Wałowej 1.

-Miasto posiada 3/24 udziałów w kamienicy, pozostałe udziały są w rękach dwóch osób z Nowego Sącza i jednego Izraelity, który mieszka w Stanach Zjednoczonych i nie jest zainteresowany uregulowaniem sytuacji prawnej – relacjonował Gwiżdż.-  Mamy poważne problemy w administrowaniu budynkiem, chośby z ustaleniem wysokości czynszu, a znajdują się tam lokale użytkowe i mieszkania.

Aby znieść współwłasność i wydzielić lokale potrzebna  jest umowa pomiędzy wszystkimi właścicielami udziałów.

Udział miasta według obowiązującej wyceny wart jest 465 tys. zł. Współwłaściciele, którym przedstawiono ofertę odkupienia udziałów nie byli zainteresowani ze względu na wysoką cenę. Za zgodą rady miasta udziały zostaną wystawione na sprzedaż w drodze przetargu. Współwłaścicielom nieruchomości wciąż przysługuje prawo pierwokupu.

-Bardzo się cieszę z otwarcia tego tematu. Regulacja stanów prawnych w nieruchomościach bez fizycznego podziału jest przyczyną poważnych kłopotów. To bardzo dobry kierunek – mówił o decyzji sprzedaży udziałów miejskich Józef Hojnor.

Kolejna uchwała, która została pochwalona przez radnego Hojnora dotyczyła podniesienia stopy procentowej na rozłożone na raty oplaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości. W sytuacji kiedy nie wpływa do kasy miasta cała suma wynikająca z przekształcenia, a należność zostaje rozłożona na 10 do 20 lat miasto postanowiło zrekompensować swoje straty podnosząc oprocentowanie z 5 na 10%.

- Bardzo mądrze, bardzo odpowiedzialnie – komentował Hojnor.

Poza absolutorium dla prezydenta, kiedy przeciw był Józef Hojnor, radny niezrzeszony, a od głosu wstrzymali się Piotr Lachowicz oraz Tomasz Basta z PO, wszystkie uchwały tej sesji rada podejmowała jednogłośnie.


(ALF), (ANP)
Fot. (ALF), (ANP), archiwum







Dziękujemy za przesłanie błędu