Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
27/08/2019 - 11:20

Jest u nas tak dobrze, że można sobie wybierać robotę?

Czy to już rynek pracownika? Czy w Polsce można przebierać w ofertach? Czy mogą o tym świadczyć dane dotyczące zmiany miejsca zatrudnienia? Jak wynika z najnowszego raportu „Monitora Rynku Pracy” stanowisko u obecnego pracodawcy zmieniło w ciągu ostatnich sześciu miesięcy 20 proc. ankietowanych. Kto najczęściej zmienia pracę?

Polscy pracownicy w ostatnim czasie bardzo chętnie zmieniali pracodawców,  poszukując nie tylko lepszych warunków pracy, ale i pracy umożliwiającej rozwój i realizację własnych celów, wynika z badań agencji Randstad.

Największą rotację pomiędzy firmami odnotowano w badaniu w średniej wielkości miastach od 20 do 50 tysięcy mieszkańców (23 proc.) i wsiach w granicach aglomeracji miejskich (22 proc.), wśród najmłodszych w wieku od 18 do 29 lat (35 proc.), osób z wykształceniem podstawowym (25 proc.), kasjerów, sprzedawców, pracowników obsługi klienta (38 proc.), inżynierów (27 proc.), robotników niewykwalifikowanych (26 proc.), respondentów zatrudnionych aktualnie w branży finansowej i ubezpieczeniowej (34 proc.), ochronie (28 proc.) oraz handlu i naprawach pojazdów (24 proc.).

Czytaj też Nadchodzi cichcem. Pustoszy portfele i bankowe lokaty

Najrzadziej pracodawcę zmieniali ankietowani ze wsi z dala od aglomeracji (16 proc.) i największych metropolii powyżej 200 tysięcy mieszkańców (17 proc.), najstarsi pracownicy między 50 a 64 rokiem życia (11 proc.), osoby z wyższym wykształceniem (15 proc.), kierownicy średniego szczebla (10 proc.), specjaliści (12 proc.), mistrzowie i brygadziści (16 proc.), wyższa kadra zarządzająca (16 proc.) i aktualnie zatrudnieni w kulturze, rozrywce, rekreacji i sporcie (4 proc.), telekomunikacji i IT (5 proc.) oraz edukacji (5 proc.).

Stanowiska w aktualnym miejscu pracy najczęściej w ciągu półrocza zmieniali pracownicy z centralnych regionów Polski (województwa mazowieckie, łódzkie i świętokrzyskie – 22 proc.), najrzadziej z północy (16 proc.).

czytaj też Cuda się dzieją w sądeckim ZUS-ie? Za darmo wysyłają ludzi do sanatorium

Podobnie jak w przypadku zmiany pracodawcy, stanowiska wewnątrz firmy zmieniają częściej pracownicy zamieszkujący średniej wielkości miasta od 20 do 50 tysięcy mieszkańców (26 proc.) oraz wsie w ramach aglomeracji (26 proc.). Zmiany stanowiska to też częściej domena osób w wieku od 30 do 39 lat (26 proc.) i z dyplomem uczelni (21 proc.).

Stanowiska u obecnego pracodawcy najczęściej zmieniali również inżynierowie (39 proc.), kierownicy średniego szczebla (28 proc.), specjaliści (25 proc.), mistrzowie i brygadziści (25 proc.), osoby zatrudnione obecnie w branży energetycznej (26 proc.), reklamie i mediach (26 proc.) oraz transporcie i logistyce (25 proc.).

[email protected] fot Jm







Dziękujemy za przesłanie błędu