Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 24 października. Imieniny: Arety, Marty, Marcina
12/02/2020 - 15:40

Jakie są pensje po sądecku i po polsku. Zależy gdzie statystyki przyłożyć

Gospodarka się kręci, BKB idzie w górę, pensje rosną. Tak wynika ze statystyk. Te ostatnie, mówiły o rekordowych zarobkach. W grudniu było to 5600 zł brutto, a w całym roku średnio 5169 złotych. Teraz okazuje się, że średnia krajowa to 4918,17 zł brutto, podaje GUS. Skąd te rozbieżności i które dane są bardziej wiarygodne?

Jak to jest z tymi średnimi zarobkami w Polsce? Z grudniowych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynikało, że Kowalski zarabia 5600 zł brutto. Skąd wyszło aż tyle? Bo dotyczyło to średnich i dużych firm. Z danych GUS wynika, że to około 6, 4 mln pracowników.

Czytaj też Dobrze im się powodzi czy też szału nie ma? Pensje sądeckich urzędników 

Teraz, jak pisze money.pl, GUS podsumował rok w całej gospodarce, jednak przy liczeniu średniej uwzględnił także pracowników budżetówki. No i wyszło, że pensja Kowalskiego jest jednak mniejsza i wynosi 4918,17 zł brutto. „Na rękę” przeciętnego pracownika zatrudnionego na umowę o pracę wychodzi przy takiej stawce blisko 3555 zł.

Gdzie w tych statystykach lokuje się Nowy Sącz? Przypomnijmy, że z zestawienia GUS obejmującego miasta na prawach powiatu, czyli dawne stolice województw, oraz miasta  liczące powyżej 100 tysięcy mieszkańców wynika, że  na zarobkowej liście jesteśmy w krajowym ogonie.

Czytaj też Nędzne pensje w małych firmach. Czy tak się zarabia w Nowym Sączu?

Najlepiej zarabia się na  Śląsku, w Jastrzębiu-Zdroju, gdzie przeciętne wynagrodzenie wynosi 8 tys. 121 złotych brutto.  To 168 proc. średniej krajowej. Jastrzębie po raz kolejny znalazło się na czele rankingu miast oferujących najwyższe przeciętne zarobki.

Druga na podium jest Warszawa. Średnia pensja w stolicy to 6433 zł brutto, co stanowi 133 proc. średniej krajowej. Trzecie miejsce zajmuje Jaworzno, a więc znowu Śląsk,  z przeciętnymi zarobkami na poziomie 5705 zł.  Nieźle zarabia się też w Krakowie, powyżej 5 tysięcy złotych na głowę. 

Czytaj też Tak się zarabia w sądeckich dyskontach? Cała prawda o Lidlu i Biedronce

Gdzie jest Nowy Sącz? Wśród miast… zamykających ranking. Przeciętna pensja w naszym mieście to  3861 zł brutto. Rok wcześniej było to 3 578,27 zł, co oznacza, że wynagrodzenia  poszły w górę o 7,9 procent.   Gorzej zarabia się tylko w Grudziądzu. Średnia to  3 743 zł. To 77 proc. średniej krajowej. W ogólnopolskim zestawieniu niżej od Nowego Sącza  są jeszcze  Piotrków Trybunalski (3765 zł), Tarnobrzeg (3808 zł), Przemyśl (3828 zł).

[email protected] fot. jmDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)