Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 6 czerwca. Imieniny: Laury, Laurentego, Nory
03/04/2018 - 16:10

Jaki biznes zrobił z prywatnym biznesem Sąd Rejonowy w Nowym Sączu?

To jak na razie jedyna taka inwestycja w kraju. Za własne pieniądze prywatna firma wybudowała w Nowym Sączu nowiuteńką, wypasioną siedzibę sądu rejonowego. Gmach oficjalnie zostanie oddany do użytku w tym tygodniu.

Budowa  gmachu sądu w Nowym Sączu to inwestycja pionierska, bo zrealizowana w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Budynek za własne  pieniądze postawiła należąca do francuskiej grupy Vinci warszawska spółka Warbud.

Czytaj też Luksus, beton i szkło. Nowa siedziba Sądu Rejonowego Nowym Sączu już gotowa [ZDJĘCIA]

Teraz, po zrealizowaniu inwestycji, przez dwadzieścia lat będzie pobierała od sądu opłatę za jego użytkowanie, utrzymanie i zarządzanie nim. Dopiero po dwóch dekadach sąd przejmie siedzibę na własność.

- Charakterystyczne dla tej inwestycyjnej formuły jest to, że budujemy niejako dla siebie. To my później utrzymujemy ten obiekt przez 20 lat, to my ponosimy koszty jego remontów czy zużycia energii - podkreśla Mirosław Józefczuk, z zarządu firmy Warbud. -  Dlatego projektowaliśmy budynek w sposób przemyślany oraz postawiliśmy na wysoką jakość materiałów i technologii. Od samego początku postrzegamy ten projekt jako wyjątkowo prestiżowy.

Dyrektor finansowy spółki Przemysław Szulfer podkreśla, że ta inwestycja była ważnym  testem, który miał pokazać rządowi i samorządom sens oraz efektywność korzystania z formuły partnerstwa publiczno-prywatnego

‒ Kluczowym kryterium oceny ofert była cena. Od początku należało optymalizować rozwiązania architektoniczne i budowlane pod kątem kosztów eksploatacji budynku.  To praca zespołowa wielu specjalistów ‒ projektantów, budowlańców, późniejszego zarządcy, ale również finansistów i prawników. Wszystko po to, by dostarczyć optymalny produkt pod względem jakości i ceny - dodaje Szulfer,

Przedsięwzięcie o łącznej wartości blisko 125 mln zł było prowadzone pod nadzorem Banku Gospodarstwa Krajowego i Ministerstwa Sprawiedliwości. ‒ Zarówno w wymiarze sprawiedliwości, jak i w innych sferach rządowych ‒ wszędzie tam, gdzie Skarb Państwa ma potrzeby inwestycyjne ‒ ta formuła będzie wykorzystywana. To jest dobry początek – tak wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak mówił na uroczystości rozpoczęcia budowy.

Zrealizowana w Nowym Sączu inwestycja jest wzorem dla samorządów rozważających wykorzystanie formuły partnerstwa publiczno-prywatnego

- Podchodziłem do tego zdecydowanie sceptycznie, a teraz mogę tylko pogratulować i cieszę się, że taki projekt został zrealizowany właśnie w naszym mieście – Ryszard Nowak, prezydent Nowego Sącza.

Co na takim rozwiązaniu zyskał Sąd Okręgowy w Nowym Sączu? W ogóle nie zajmował się  budową, zlecając to wyspecjalizowanej w dużych inwestycjach firmie. Niebagatelne znaczenie miało skrócenie czasu budowy i obniżenie jej kosztów. Co ważne koszty inwestycji  rozłożyły się na wiele lat. Sam sąd nie musi się zajmować zarządzaniem budynkiem  i utrzymywaniem go.

Czytaj też Nowy wypasiony gmach Sądu Rejonowego w Nowym Sączu z podziemnym parkingiem i patio[ZDJĘCIA]

Nowy gmach  sądeckiego sadu rejonowego  powstał w niecałe dwa lata.  To w sumie cztery kondygnacje, które  zajmują 8 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Budynek mieści czternaście sal rozpraw, z których jedna przystosowana jest  do procesów osób szczególnie niebezpiecznych.

- Przekazanie nowego budynku na potrzeby sądu rejonowego pozwoliło nam przenieść wszystkie Wydziały i Oddziały Sądu ‒ dotychczas zlokalizowane w trzech budynkach – do jednej siedziby. Jest to rozwiązanie bardzo korzystne z punktu widzenia zarządzania sądem, w szczególności kierowania zespołem pracowników - mówi Dariusz Rams, prezes Sądu Rejonowego w Nowym Sączu.  - Stanowi również duże ułatwienie dla klientów szeroko rozumianego wymiaru sprawiedliwości.

Nowa siedzibę zyskało sześć  wydziałów, zespoły kuratorskie i cztery oddziały, w tym administracyjny i gospodarczy. To w sumie ponad stu  pracowników i trzydziestu pięciu  sędziów.Do tej pory Sąd Rejonowy w Nowym Sączu działał w trzech punktach miasta,  przy ul. Pijarskiej, Strzeleckiej i Mickiewicza. Pod tym ostatnim adresem mieścił się Wydział Rodzinny i Nieletnich.

[email protected] fot. IMDziękujemy za przesłanie błędu