Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 23 października. Imieniny: Edwarda, Marleny, Seweryna
20/02/2020 - 12:50

Jak Wielki Brat? Nadajniki, sygnały radiowe… Sądeckie Wodociągi mają nas na oku

Mały komputer z nadajnikiem, który wysyła z wodomierza sygnał radiowy w kierunku specjalnego urządzenia z anteną. Przechwycony sygnał jest przekazywany do systemu w Sądeckich Wodociągach. Tak miejska spółka potrafi teraz odczytywać dane z wodomierzy zainstalowanych w domach mieszkańców Nowego Sącza. Tylko po co jest ten Wielki Brat?

Czytaj też Jak Sądeckie Wodociągi tropią dzikie przyłącza puszczaniem dymu jak na koncercie 

Miejskie wodociągi idą w nowoczesne technologie i stawiają na superzdalny odczyt wodomierzy zainstalowanych w sądeckich mieszkaniach.

- Dwanaście lat temu na wodomierzach zaczęliśmy montować nakładki radiowe – mówi prezes Sądeckich Wodociągów Tadeusz Frączek. – To umożliwiło nam zdalny odczyt, ale wymaga zaangażowania pracownika, który z odpowiednim urządzeniem musi przejść w pobliżu.Teraz poszliśmy o krok dalej.

Co to za krok?  To urządzenia nazywane koncentratorami. Jak to działa?  

To w wielkim uproszczeniu mały komputer z nadajnikiem, który wysyła z wodomierza sygnał radiowy w kierunku specjalnego urządzenia z anteną. Przechwycony sygnał jest przekazywany do komputerowego systemu w Sądeckich Wodociągach.

Tylko po co to oko Wiekiego Brata!

- Urządzeni służy do odczytu online – wyjaśnia Frączek. - W sekundowych odcinkach czasowych umożliwia przekazywanie danych o poborze wody. Jeśli ktoś ma założone u nas konto na e-Book, możemy go powiadomić, że nastąpiła u niego awaria, na co wskazuje ponadprzeciętne zużycie wody. To może być cieknący kran, który powoduje wyższe rachunki, albo na przykład uszkodzona rura. To pozwala na szybką interwencję i usunięcie awarii.   

Tylko w ubiegłym roku Sądeckie Wodociągi wysłały blisko trzysta powiadomień o podejrzeniu awarii w instalacji wewnętrznej.  W niektórych przepadkach pozwoliło to uniknąć prawdziwej katastrofy, jaką jest zalanie mieszkania lub domu. Dodatkowo, zastosowane rozwiązanie pozwala także z wyprzedzeniem informować o planowanych remontach sieci i związanych z tym przerwach w dostawie wody.

Ale rodzą się też i wątpliwości. Czy aby na pewno nowoczesny system namierzy nas, a nie wodomierz naszego sąsiada?  

Urządzenie – zapewnia prezes Frączek - jest absolutnie bezpieczne. To tak, przekonuje, jakby cudzy rachunek za telefon komórkowy został wysłany do kogoś innego. A tak się przecież nie dzieje.

Na razie Sądeckie Wodociągi mają 19 koncentratorów i są  pod tym względem najbardziej zaawansowanym przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym w kraju. Dzięki takim urządzeniom zdalnie odczytywanych jest 13 tysięcy spośród 16 tysięcy wodomierzy na terenie Nowego Sącza.

Czytaj też Remontują sieci i budują nowe. Gdzie szykują rozkopy Sądeckie Wodociągi

Z danych porównawczych Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie wynika, że średni udział zdalnych odczytów wodomierzy w takich przedsiębiorstwach jak sadecka spółka wynosi 51,66 proc. Dzięki nakładkom radiowym spółka odczytuje zdalnie prawie 100 proc. wodomierzy.

[email protected]Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)