Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 3 kwietnia. Imieniny: Pankracego, Renaty, Ryszarda
01/12/2018 - 08:40

Jak w Fakro pożenili słynnego himalaistę z oknami dachowymi

Okno pogodowe, to jeden z najbardziej wyczekiwanych momentów dla himalaistów. Okna dachowe to sztandarowy produkt firmy Fakro. Pewnie dlatego sądecka firma wzięła pod swoje skrzydła spotkanie ze sławą polskiego alpinizmu Adamem Bieleckim.

Z mieszkańcami Nowego Sącza Adam Bielecki spotkał się w Miasteczku Galicyjskim. Dwugodzinną prelekcję wypełniła opowieść o jego miłości do gór i największej pasji czyli zdobywaniu najwyższych szczytów świata.

Czytaj też Fakro idzie na wojnę z Brukselą do Trybunału Sprawiedliwości

Bielecki to sława polskiego i światowego himalaizmu. Dokonał pierwszego zimowego wejścia na jeden z ośmiotysięczników, Gaszerbrum I w Pakistanie, bijąc tym samym rekord wysokości osiągniętej przez człowieka zimą w Karakorum. Wejścia dokonał bez użycia tlenu, drogą chińską prowadzącą od strony północno-zachodniej.

W styczniu tego roku wspólnie z Denisem Urubką, Jarosławem Botorem i Piotrem Tomalą przerwali narodową, zimową wyprawę na K2 i wzięli udział w akcji ratowniczej na Nanga Parbat, która została zorganizowana, by pomóc schodzącym ze szczytu Élisabeth Revol i Tomaszowi Mackiewiczowi. Wspinając się wraz z Urubką, w nocy, dotarł do Revol na wysokość ponad sześciu tysięcy metrów. Francuzkę udało się sprowadzić do obozu. Dojście do Mackiewicza, z uwagi na ekstremalne warunki pogodowe, nie było możliwe. Wyprawa na K2 zakończyła się niepowodzeniem.

Czytaj też Zygmunt Berdychowski zdobył czwarty ośmiotysięcznik Korony Himalajów

Zygmunt Berdychowski zdobył Shisha Pangmę (8013 m). To czwarty, po Mount Evereście, Cho Oyu

Przywołując wspomnienia o dramatycznych wydarzeniach na Nanga Parbat, Bielecki mówił o pokorze, dylematach, dyscyplinie życia i trenowania.

- Góry dają okazję do poznawania siebie, do przekraczania granic swojej ułomności i lęku - podkreślał himalaista.

  Swoją opowieść Bielecki ilustrował filmami i zdjęciami z wypraw. Promowała też swoją najnowszą książkę „Spod zamarzniętych powiek”. W spotkaniu licznie uczestniczyli pracownicy Fakro.

- Nasza firma często wspiera wydarzenia sportowe oraz takie, które inspirują do rozwoju, odkrywania swojego potencjału i pielęgnowania swoich pasji. Cieszymy się, że byliśmy partnerem sądeckiego spotkania z Adamem Bieleckim i życzymy mu okien pogodowych do dalszego zdobywania najwyższych gór świata – mówi Renata Damasiewicz, marketingowiec Fakro.

[email protected] fot. FakroDziękujemy za przesłanie błędu