Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 21 lipca. Imieniny: Danieli, Wawrzyńca, Wiktora
10/07/2018 - 08:25

Jak tak dalej pójdzie, zamkną sądecki pośredniak?

Skala spadku bezrobocia w kraju bije kolejne rekordy. W ogólnopolskie statystyki wpisują się też dane z Nowego Sącza. Pod koniec maja w rejestrach miejskiego pośrednika było tylko 1700 osób.


Czerwiec to kolejny miesiąc spadku bezrobocia. W urzędach pracy zarejestrowanych było 182,6 tys. osób mniej niż przed rokiem. Liczba osób bezrobotnych spadła poniżej miliona do 969 tys. - chwali się w ministerialnym komunikacie Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Czytaj też Pensje w kraju szybują w górę. W Nowym Sączu też dają podwyżki?

W ogólnopolskie statystyki wpisuje się także sądecki pośredniak.   

- Liczba bezrobotnych zarejestrowanych na koniec maja wyniosła dokładnie 1700 osób. To o 102 osoby mniej niż miesiąc wcześniej. W zestawieniu rok do roku liczba bezrobotnych zmniejszyła o 520 osób - informuje Sądecki Urząd Pracy.

Kto wciąż figuruje w rejestrach miejskiego pośredniaka?

To głównie osoby do 30. i powyżej 50. roku życia, niepełnosprawne i długotrwale bezrobotne. Wskaźnik bezrobotnych w szczególnej sytuacji na rynku pracy nie zmienił się i wynosi 85,3 procent wszystkich zarejestrowanych.  

- Niektórzy mówią, że jak jest takie niskie bezrobocie, to powinni zamknąć pośredniak. Ale przecież ciągle są tacy jak ja, którzy nagle znajdują sie na aucie i dopóki nie staną na nogi, potrzebują pomocy - mówi pani Magdalena z osiedla Zawada, która właśnie zarejestrowała sie w pośredniaku, bo musiała zamknąć swoją jednoosobową działalność gospodarczą.

- Wychodziłam na swoje, dokąd płaciłam mały ZUS. Potem z trudem wiązałam koniec z końcem. Teraz zdecydowałam, że zamknę ten mój biznes. Dostałam zasiłek na sześć miesięcy. Rząd obiecuje, że od przyszłego roku mają obniżyć składki, tym, którzy osiągają niskie dochody. Jeśli tak się stanie, to może znowu ruszę z moją firmą - dodaje mieszkanka Nowego Sącza, która liczy też na to, że może "na przeczekanie" znajdzie jakąś pracę.

Czytaj też Co budują przy Zielonej? Wielki żuraw za blaszanym płotem. [ZDJĘCIA]

Wielki plac budowy, na którym od jakiegoś czasu zwijają się robotnicy, budzi powszechne zaciekawienie.

Czy w ofertach sądeckiego pośrednika można przebierać? W maju pracodawcy złożyli w SUP 216 ofert pracy i aktywizacji zawodowej.

- Większość ofert związana była z transportem i logistyką, produkcją i usługami oraz handlem. Pracodawcy oferowali przeważnie pojedyncze miejsca pracy, rzadko było ich kilka - informuje urząd.

- Stale poszukiwani są kierowcy ciągników siodłowych. Ożywienie widać w handlu, pracodawcy poszukują sprzedawców, przedstawicieli handlowych i kierowników sklepów. Część z tych ofert dotyczy zorganizowania stażu.

Poszukiwani byli także m.in. krawcy, stolarze i pracownicy gastronomii. Zdecydowana większość ofert zaczynała się od najniższej krajowej czyli 2100 złotych brutto, plus dodatki. Umowy w zdecydowanej większości dotyczyły zatrudnienia na czas określony lub okres próbny.

Optymistyczne dla Nowego Sącza są też dane Głównego Urzędu Statystycznego. Stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu maja wyniosła w mieście 3,6 procent. W stosunku do kwietnia spadła o 0,2 punktu procentowego.

W ujęciu rocznym natomiast obserwujemy wyraźny spadek, o 1,6 pkt. proc. Można przypuszczać, że po kolejnym spadku liczby bezrobotnych w maju, w związku z rozpoczęciem wakacji i pracami sezonowymi, stopa bezrobocia może nadal spadać szacuje GUS.

[email protected] fot.archiwum

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcjiDziękujemy za przesłanie błędu


lipcowy miesięcznik