Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 24 września. Imieniny: Dory, Gerarda, Maryny
16/03/2022 - 11:45

Jak tak dalej pójdzie drożyzna nas dosłownie pożre w Nowym Sączu

Nie pomogły tarcze antyinflacyjne i pakiety obniżające podatki? Inflacja znowu poszybowała w górę. Drożyzna w szybkim tempie po prostu na zżera. Ekonomiści nie mają dobrych wieści. To jeszcze nie koniec.

Zjada nasze pensje, pustoszy domowe budżety i bankowe konta. Inflacja znowu wystrzeliła w górę. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w lutym wyniosła 8,5 procent. To jeszcze nie koniec wieszczą analitycy.

- Zdaniem ekonomistów cytowanych przez money.pl na obecnych danych nie odbiła się jeszcze wojna na Ukrainie, która wybuchła pod koniec zeszłego miesiąca, ale jej wpływ będzie znaczący.  Z jednej strony ceny będą podbijać podwyżki na stacjach paliw oraz żywność. Z drugiej Tarcza Antyinflacyjna niewiele dała. Inflacja jeszcze przyspieszy – uważają analitycy.

Czytaj też Ludzie w Sączu ruszyli po walutę. W co inwestujemy na trudne czasy? 

Jak podaje GUS, w porównaniu ze styczniem poprzedniego roku wyższe są ceny mieszkań (o 12,7 proc.), żywności (o 7,8 proc.) oraz transportu (o 9,9 proc.). To podniosło wskaźnik inflacji odpowiednio o 3,19 pkt proc., 1,91 pkt proc. i 0,89 pkt proc. To one miały największy wpływ na inflację w kraju.

Spodziewamy się, że inflacja w najbliższych miesiącach będzie systematycznie przekraczać 10 proc - przekonuje Jakub Rybacki, analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego.– pierwszy taki wynik możemy zobaczyć już za miesiąc. Dwucyfrowy wzrost na pewno wystąpi w kwietniu. W najbliższych miesiącach inflację będą podwyższać ceny paliw.W drugiej połowie roku podwyżki widoczne będą również wśród żywności oraz części innych towarów – dodaje analityk.

Czytaj też Hulaj dusza, piekła nie ma dla dłużników przez… wzrost minimalnej płacy  

- Efekt tarczy nie taki silny - podsumowuje krótko Marcin Czaplicki z PKO BP.

Mięso, nabiał i używki to produkty, których ceny najbardziej poszły w górę w ciągu ostatniego roku. Na szczycie drożyzny znalazły się jednak artykuły tłuszczowe. Podwyżki były dwucyfrowe! Średnio rok do roku w sklepach było drożej o 5,1 proc. Tak wynika z analizy niespełna 378 tys. cen detalicznych.

Czytaj też Raty kredytów znowu poszybowały w górę. Będzie gorzej. Przez wojnę na Ukrainie

Agencja ASM Sales Force przygotowała raport, który pokazuje, jak bardzo różne produkty podrożały w styczniu tylko w ciągu pierwszego miesiąca 2022 roku. Jak podają, średnia wartość koszyka zakupowego to już 238,64 zł, czyli o 5 procent więcej niż w grudniu 2021. Na szczycie ciągle utrzymują się produkty tłuszczowe. Podrożały aż o 40 procent, nabiał o niemal 15 procent. ([email protected]) fot. jmDziękujemy za przesłanie błędu