Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
14/12/2017 - 13:55

Jak niefrasobliwość może się zamienić w biedę na emeryturze

Bieda na emeryturze może czekać tych, którzy nie dopilnują w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych naliczenia swojego kapitału początkowego. Warto tego dopilnować, już teraz , nawet jeśli bycie emerytem jest odległa perspektywą.

Od października obowiązuje obniżony wiek emerytalny - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Warto pamiętać, że wysokość emerytury zależy od kwoty zwaloryzowanego kapitału początkowego, zwaloryzowanych składek emerytalnych zapisanych na indywidualnym koncie od stycznia 1999 roku . oraz średniego dalszego trwania życia. Ta część emerytury, polegająca na obliczeniu kapitału początkowego, podlega bardzo wysokiej waloryzacji.

 Przeczytaj też Głodowe emerytury. „Rekordzista” sądeckiego ZUS dostaje… 6 złotych!

ZUS oblicza kapitał początkowy na 31 grudnia 1998 r. - bez względu na to, kiedy złożysz wniosek o jego ustalenie - wyjaśnia Bożena Bielawska, rzecznik prasowy małopolskiego oddziału Zakładu.

Ci, którzy mają udokumentowany okres zatrudnienia przed styczniem 1999 roku powinni jak najszybciej złożyć wniosek o ustalenie kapitału początkowego na formularzu ZUS EKP, dołączyć  to tego informacje o okresach składkowych i nieskładkowych na formularzu ZUS ERP-6,- świadectwa pracy, zaświadczenia od pracodawców, legitymację ubezpieczeniową i książeczkę wojskową.

Czytaj też To możliwe? 250 tysięcy złotych dla każdego emeryta. Nowy pomysł rządu

Należy też pamiętać , zadbać o to, żeby pracodawca lub jego następca prawny na  formularzu ZUS Rp-7 potwierdził okresy zatrudnienia i wynagrodzenie osiągnięte przed 1999 r. Do wniosku należy dołączyć oryginalne dokumenty albo ich odpisy poświadczone przez notariusza.

Co w sytuacji, kiedy nie ma zaświadczeń o wysokości zarobków potwierdzających zatrudnienie twój zakład pracy został zlikwidowany lub przekształcony?   

W takiej sytuacji koniecznie trzeba się postarać się o takie potwierdzenia lub uwierzytelnione kopie dokumentów z archiwum lub innej jednostki, która przechowuje dokumentację z nieistniejących już zakładów pracy. 

Jmik. fot. J.M







Dziękujemy za przesłanie błędu