Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 28 listopada. Imieniny: Jakuba, Stefana, Romy
07/05/2019 - 14:55

Jak idzie trzynasta emerytura do sądeckich emerytów

Do blisko 140 tysięcy. emerytów i rencistów z regionu trafi w tym miesiącu tak zwana trzynasta emerytura. Część przelewów i przekazów pocztowych dotarła do seniorów jeszcze przed majówką.

Żeby dostać ekstra pieniądze z ZUS-u, dokładnie 888 zł, nie trzeba składać wniosku. Kwota  zostanie przekazana emerytom  przelewem na konto albo przez pocztę. Trzynastą emeryturę sądecki oddział ZUS i podległe mu jednostki w Gorlicach, Limanowej, Nowym Targu i Zakopanem wypłacą w sumie  blisko 140 tys. osób.

Czytaj też Emerytura nie z tej ziemi. Cud w sądeckim ZUS?

- Najwcześniej wypłata trafiła do tych, którzy otrzymują emeryturę pierwszego dnia miesiąca. Ponieważ w maju to dzień wolny od pracy, dlatego przelewy zostały zrealizowane wcześniej, bo już w kwietniu. Pozostali otrzymają „trzynastkę” razem  z emeryturą bądź rentą – mówi rzeczniczka małopolskiego oddziału ZUS Anna Szaniawska.

Na trzynastą emeryturę mogą liczyć nie tylko emeryci i renciści. Majowego bonusu może się spodziewać także ci, którzy pobierają świadczenia i zasiłki przedemerytalne. Inny będzie jednak termin wypłaty, bo akurat te świadczenia są wypłacane z dołu. Zatem dla nich, wypłata dodatkowej emerytury jest przewidziana na początku czerwca, a nie w maju.

Czytaj też Trzeba mieć fantazję dziadku. Jaka nam się marzy emerytura a ile nam naprawdę dadzą?

Co z tymi, którzy są zadłużeni?

- O pieniądze z majowego dodatku nie muszą się martwić zadłużeni emeryci i renciści. Środki z „trzynastki” będą oznaczone specjalnym identyfikatorem, co ma zapobiec zajęciom komorniczym z kont bankowych. To rezultat rozmów kierownictwa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z Krajową Izbą Komorniczą - wyjaśnia Szaniawska

Kwota „trzynastej emerytury” to 1100 zł brutto, z której w większości przypadków będzie potrącona zaliczka na podatek dochodowy i składka zdrowotna. Przy normalnym rozliczeniu emerytury z 1100 zł brutto zostaje „na rękę” około 934 złotych. Skąd więc kwota 888 zł do wypłaty w przypadku tzw. trzynastki? Znaczenie ma tutaj podatek dochodowy, a dokładnie kwota zmniejszająca ten podatek. Przy majowym dodatku - wypłacanym jednorazowo - ZUS nie może rozłożyć go na 12 miesięcy, więc zmniejszenia podatku w tym przypadku nie będzie. Stąd różnica 46,33 złotych.

[email protected] fot.archiwumDziękujemy za przesłanie błędu