Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 6 czerwca. Imieniny: Laury, Laurentego, Nory
05/05/2020 - 14:40

Jak dostać wielkie miliony w Nowym Sączu przez koronawirusa

Sto miliardów złotych, tyle pieniędzy dla firm, które walczą o przetrwanie podczas epidemii koronawirusa ma Polski Fundusz Rozwoju. Wypłaty już ruszyły. Na pomoc mogą liczyć także sądeccy przedsiębiorcy.

Trwająca pandemia koronawirusa spowodowała, że światowa gospodarka wpadła w gigantyczne turbulencje. Firmy z dnia na dzień zderzyły się ze znaczącym spadkiem przychodów.  Część z nich musiała całkowicie zawiesić swoją działalność. To wszystko powoduje powstawanie zatorów płatniczych, utratę płynności, brak możliwości regulowania zobowiązań, w tym wynagrodzeń pracowników, a co za tym idzie zagrożenie masowym wzrostem liczby upadłości i bezrobocia.

Czytaj też Epidemiczne pustoszenie sądeckiego rynku pracy. Kogo zwalniają na pierwszy ogień 

Przedsiębiorcom, którzy wpadli w tarapaty rząd rzuca kolejne koło ratunkowe. To warta 100 miliardów złotych tarcza finansowa  Polskiego Funduszu Rozwoju, która ruszyła z początkiem maja. Pieniądze rozchodzą się w błyskawicznym tempie. Po  czterech dniach od uruchomienia  subwencji blisko 16 tys. firm otrzymało pomoc finansową  na  łączną  kwotę 3,5 mld złotych.

Z pomocy mogą skorzystać mikrofirmy, czyli te zatrudniające co najmniej jednego  pracownika oraz małe, średnie i duże przedsiębiorstwa.

Mikrofirmy mogą liczyć na wsparcie w wysokości ponad 320 tysięcy złotych, z czego trzech czwartych nie trzeba będzie zwracać. Z kolei małe i średnie przedsiębiorstwa mogą dostać  maksymalnie 3,5 mln  złotych.

Z subwencji będą mogły skorzystać firmy, które z powodu epidemii koronawirusa dotknął spadek przychodów o co najmniej 25 procent  w dowolnym miesiącu po pierwszym  lutego tego roku, w porównaniu do poprzedniego miesiąca lub analogicznego miesiąca ubiegłego roku.

Wnioski o tarcze finansową można złożyć bez wychodzenia z domu,  przez internet, na stronie Polskiego Funduszu Rozwojowego albo za pośrednictwem systemów internetowych największych polskich banków.

Czytaj też Kto może dostać 5 tysięcy pożyczki w urzędzie pracy

Wedle zapewnień Funduszu, wnioski  rozpatrywane są błyskawicznie i wciągu 24 godzin firma już powinna mieć decyzje o przyznaniu subwencji.

Program składa się z  podstawowych komponentów o łącznej wartości 100 mld zł. Do mikrofirm trafi 25 mld zł, do małych i średnich firm 50 mld zł, a do dużych przedsiębiorstw 25 mld zł. Podmioty, które skorzystają z programu otrzymają łącznie środki bezzwrotne o wartości 60 mld zł.

[email protected] fot. pixaby
Dziękujemy za przesłanie błędu