Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 20 maja. Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Krystyny
13/06/2018 - 16:45

Jak dostać 300 plus? Rządowa wyprawka dla uczniów już klepnięta

Z nowym rokiem szkolnym będą wyprawki 300 plus dla każdego ucznia. W kolejnym, po 500 plus, rządowym programie wsparcia dla rodzin, nie będzie żadnego progu dochodowego. Na jakiej zasadzie pieniądze będą przyznawane ? Kto i od kiedy może się o nie starać?

Wedle zapewnień rządu "300 plus" na szkolną wyprawkę otrzymają wszyscy uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych do ukończenia 20 lat. W przypadku uczniów niepełnosprawnych do ukończenia 24 lat.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska w radiowej Jedynce tłumaczyła, że w ramach programu "Dobry start" będzie wypłacane przysługujące raz w roku jednorazowe świadczenie.

- Na wniosek, a więc nie z automatu, będzie przysługiwało dziecku lub osobie uczącej się do 20. roku życia, do 18. roku życia, jeśli dziecko nie będzie kontynuowało nauki - mówiła Rafalska.

W przypadku niepełnosprawnych dzieci lub niepełnosprawnych osób uczących się świadczenie będzie wypłacane do 24. roku życia.

Realizacją programu, który zyskał nazwę „Dobry start” mają zająć się gminy. Już od 1 lipca będzie można składać wnioski, ale tylko elektronicznie, przez rządowy portal informacyjno-usługowy [email protected] (empatia.mpips.gov.pl) i za pośrednictwem banków krajowych.

Natomiast od 1 sierpnia wnioski w formie tradycyjnej czyli  papierowej, będą przyjmowane w gminach. Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiada, że w najbliższych dniach rozpocznie kampanię informacyjną w szkołach na temat wyprawki 300 plus.

Termin składania wniosków zarówno  tych w formie elektronicznej, jak i papierowej upływa 30 listopada. Na ich rozpatrzenie gminy mają dwa miesiące. Jak zapewnia rząd pierwsze świadczenia mają być wypłacane już w sierpniu. Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjaliści nadal będą otrzymywać bezpłatne podręczniki.

[email protected] fot. archiwum

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji

Katalog firm Sądeczanin.info - tu znajdziesz firmy SądecczyznyDziękujemy za przesłanie błędu


Majowy miesięcznik "Sądeczanin" już w kioskach