Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 24 listopada. Imieniny: Emmy, Flory, Romana
06/12/2016 - 22:20

Instrukcje wykonane: PiS uchwalił podwyżki w Nowym Sączu. Ile zniknie etatów?

Podczas wtorkowej sesji radni podjęli uchwałę w sprawie stawek podatku od nieruchomości. Radni Platformy Obywatelskiej chcieli projekt w sprawie podwyżek zdjąć z porządku obrad, ale radni PiS na to nie pozwolili. - Instrukcje zostały wykonane - skomentował radny Józef Hojnor.

Przy dyskusji o porządku sesji, radny PO oraz szef klubu Piotr Lachowicz zaproponował, by uchwałę w sprawie 5-procentowej podwyżki podatku od nieruchomości, która uderzy po kieszeniach największych sądeckich pracodawców, zdjąć z porządku obrad.

Argumentował, że stawki już w zeszłym poszły o 6 procent w górę a przedsiębiorcom dosłownie na ostatniej sesji zafundowano podwyżki opłat za wodę.

Zobacz też: Ceny za wodę: Euforia, że prezydent Nowak dotrzymał słowa, ale

- Nieprzyjęcie uchwały będzie skutkowało tym, że stawki zostaną na poziomie z zeszłego roku – przekonywał Lachowicz.

I w tym momencie doszło do takiej oto sytuacji:

Radnego klubu PiS Przemysława Gawłowskiego akurat nie było na sali. Wiceprezydent Jerzy Gwiżdż zaczął więc dawać gorączkowe sygnały, by w imieniu klubu zabrał głos radny Grzegorz Mądry. Ten równie gorączkowo oponował. Przy braku odzewu o głos poprosił sam Gwiżdż i skwitował propozycję Lachowicza krótko: - Ten wniosek nie zasługuje na poparcie.

Radni przeszli do głosowania. Klub PO głosował za „tak”, radny SLD Kazimierz Sas się wstrzymał, radni PiS zagłosowali na nie. Akcję obu panów pilnie śledziła opozycja a radny Józef Hojnor z właściwym sobie sarkazmem skwitował: - Instrukcje zostały wykonane…

Zobacz też: Na Mikołaja przedsiębiorcy dostaną podwyżkę podatków. Miasto zarobi 1,2 mln więcej

Już przy samy głosowaniu podwyżek sytuacja się powtórzyła. Przy czym radny Sas zagłosował już „za”. Radna klepnęła je głosami PiS. Dyskusji nie było.

- Jak my do tego miasta ściągniemy inwestorów? Kto tu będzie chciał przyjechać z kapitałem? Chełmiec podatki obniża i jak zrobi łącznik obwodnic Północnej i Zachodniej, to bije nas na głowę. A my Węgierską BIS mamy w koszu, terenów na inwestycje nie uruchonimy i jeszcze każemy płacić ciągle więcej za wodę i podnosimy podatki – usłyszeliśmy już po sesji od jednego z radnych.

- Niech sobie pani przeliczy ile to miesięcznych składek ZUS dla pracowników - komentował kolejny uczestnik sesji, który wyczytał w projekcie że duże przedsiębiorstwa w 2017 na podatek od nieruchomości wydadzą nawet o 120 tys. zł więcej niż w roku bieżącym.

ES [email protected] Fot.: archiwum sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu