Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 27 maja. Imieniny: Amandy, Jana, Juliana
16/03/2023 - 13:55

Inflacja 18,4 proc. A co z płacami? Kto może w tym roku liczyć na podwyżkę wynagrodzenia i ile ona wyniesie?

GUS wyliczył wskaźnik inflacji w lutym na 18,4 proc., co nie dziwi nikogo kto robi na co dzień zakupy. Ponad 50-procentowy wzrost cen cebuli, czy papryka po 20 zł to tylko najbardziej spektakularne wzrosty. „Po cichu” drożeje wszystko – od kolejnego skokowego wzrostu cen papieru toaletowego po mięso i jaja. A co z podwyżkami wynagrodzeń?

Wiadomo, że najniższe minimalne wynagrodzenie za pracę, wynoszące od 1 stycznia br. 3 490 zł, wzrośnie od 1 lipca do kwoty 3 600 zł. A co z pensjami pracowników, którzy zarabiają więcej? Czy firmy planują w tym roku podwyżki wynagrodzenia i o ile?

Podwyżki płac 2023: ile firm da je pracownikom

Zagregowaną odpowiedź na to pytanie dają wyniki najnowszego badania „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service. Wynika z niego, że choć połowa firm w Polsce obawia się pogorszenia sytuacji, to 39 proc. wszystkich planuje w 2023 r. podwyżki wynagrodzenia, a 38 proc. chce je utrzymać na poziomie 2022 roku. Są jednak i firmy, które rozważają w trudnej sytuacji obniżkę płac (ponad 11 proc.), a niemal co trzecie przedsiębiorstwo w sytuacji kryzysowej będzie redukować zatrudnienie czyli zwalniać pracowników.

Niestety sama skala podwyżek w firmach, które chcą podnosić płace w 2023 r. nie jest imponująca. Zdecydowana większość (84 proc.) podwyższy wynagrodzenia o nie więcej niż 15 proc., a więc poniżej aktualnego wskaźnika inflacji.

Pracujesz w tej branży, masz największe szanse na podwyżkę płac

Cykliczne badanie Personnel Service wskazuje też branże, które są najbardziej niż inne skłonne do zwiększania wynagrodzeń.
Tak więc ponad połowa instytucji  w administracji publicznej i niemal połowa firm produkcyjnych deklaruje, że podwyższy wynagrodzenia swoim pracownikom.

Mniej pewne podwyżki powinny być osoby zatrudnione w firmach usługowych i handlowych. Jest to zresztą spowodowane tym, że przedsiębiorstwa z tych branż najgorzej oceniają swoja sytuację i zgłaszają największe obawy o przyszłość.


Najtrudniej o podwyżkę będzie natomiast pracownikom z branży transportowej, bo tam podnoszenie płac planuje jedynie co trzecia firma.

Firmy handlowe, ale i produkcyjne są też w czołówce przedsiębiorstw, które liczą się z potrzebą zwalniania pracowników. ([email protected]) fot. pixabayDziękujemy za przesłanie błędu