Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 23 maja. Imieniny: Leoncjusza, Michała, Renaty
19/04/2024 - 06:05

Ile zasiłku na dziecko w wieku szkolnym: 300 zł czy 400 zł, kto ma prawo do dodatkowych 100 zł

Rok szkolny coraz bliższy jest zakończenia, w pierwszej kolejności dla sześciolatków uczęszczających do zerówek. Wkrótce na nie i na inne dzieci uczące się będzie można jak co roku składać do ZUS wniosek o wypłatę pieniędzy z programy „Dobry Start”. Wciąż jest to 300 zł raz w roku szkolnym. Jednak na niektóre dzieci należy się dodatkowo 100 zł.

Wielu rodziców o tym nie wie i nie korzysta z tej dodatkowej możliwości, przypominamy więc o niej.

Dodatek na rozpoczęcie roku szkolnego

Na wszystkie dzieci, które uczą się – w tym rozpoczynają edukację w zerówce należy się tak zwany dodatek na rozpoczęcie roku szkolnego.

Jest to dodatek przysługujący wszystkim rodzicom, którym przysługuje i którzy pobierają zasiłek rodzinny. Ze statystyk wynika, że takie zasiłek ZUS wypłaca na co siódme dziecko, a więc ponad 1,2 mln dzieci.

Sam zasiłek rodzinny jest bowiem uzależniony od kryterium dochodowego, które aktualnie 674 zł na osobę, a w rodzinach z niepełnosprawnym dzieckiem – 764 zł.

Dodatek do zasiłku rodzinnego w postaci 100 zł na rozpoczęcie roku szkolnego przysługuje co roku i wypłaca gmina wraz z zasiłkiem rodzinnym.

Dodatkowe 100 zł dla ucznia: gdzie złożyć wniosek

By jednak oprócz 300 zł z programu Dobry Start dostać dodatkowe 100 zł – przypomnijmy, także na sześciolatka rozpoczynającego zajęcia w zerówce – potrzeba złożyć w gminie wniosek.

Wniosek ten składa się na takim samym formularzu jak o zasiłek rodzinny, tyle że zaznaczając w nim, że chodzi o dodatek w związku z rozpoczęciem roku szkolnego. By dostać dodatkowe 100 zł, wniosek trzeba składać co roku zaraz po rozpoczęciu roku szkolnego.

Warto też dodać, że gmina, którą na to stać może uchwałą rady gminy stawki dodatków do zasiłku rodzinnego podwyższyć, w konkretnych przypadkach mogę więc być wyższe – 100 zł dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego to stawka minimalna, gwarantowana ustawą.   [email protected]) fot. RaphaelJeanneret/pixabay/Freepik  © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu