Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 28 listopada. Imieniny: Jakuba, Stefana, Romy
12/03/2021 - 13:25

Idzie trzynastka i czternastka do sądeckich emerytów. Wiadomo kto i ile dostanie

Szykuje się zastrzyk gotówki dla emerytów. Być może jeszcze przed Wielkanocą dostaną trzynastki, jesienią ich konta zasilą czternastki. W przypadku trzynastej emerytury wszyscy otrzymają jednakową ilość pieniędzy, w przypadku czternastki będzie obowiązywać próg dochodowy.

Już za niespełna miesiąc do portfeli emerytów i rencistów trafią tegoroczne trzynastki. Ten zastrzyk gotówki to kwota  1250,88 zł brutto, która  przysługuje niezależnie od tego, ile wynosi pobierane co miesiąc świadczenie.   

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się nie tylko do wypłaty  trzynastek, ale  także czternastek. - Kolejne w 2021 roku dodatkowe roczne świadczenie zostanie wypłacone z urzędu, to znaczy nie trzeba będzie składać żadnego wniosku – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Czytaj też Wydało się, co niektórzy robią podczas pracy zdalnej zamiast pracować 

To, tak jak w przypadku trzynastki, kwota 1250,88 zł brutto, ale w tym przypadku będzie obowiązywać próg podatkowy.   

Pełną kwotę otrzymają ci, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Na przykład jeśli pobierana emerytura wynosi 3000 zł, czternastka będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 100 zł.

Czytaj też Przedsiębiorcy idą wojnę. Chcą odszkodowań za lockdown. Mają szanse? 

- Dodatkowe świadczenie będzie wypłacane z urzędu, to znaczy, że nie trzeba będzie składać żadnego wniosku w tej sprawie – wyjaśnia szefowa ZUS.  - Czternasta emerytura będzie podlegała opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach. Co ważne, z kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje – dodaje Uścińska.

Czternasta emerytura ma zostać wypłacona dla blisko  9,1 mln emerytów i rencistów. W pełnej wysokości będzie przysługiwać dla ok. 7,9 mln świadczeniobiorców. ([email protected]) fot.jmDziękujemy za przesłanie błędu