Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 5 lipca. Imieniny: Antoniego, Bartłomieja, Karoliny
08/11/2018 - 16:30

Idzie koniec wieczystego użytkowania i...problem ze sprzedażą mieszkań?

Miliony Polaków mają stać się właścicielami gruntów pod mieszkaniami. Wielkimi krokami zbliża się koniec użytkowania wieczystego, które od nowego roku ma zastąpić prawo własności. Eksperci rynku nieruchomości wieszczą, że w pierwszych miesiącach obowiązywania nowego prawa mogą się pojawić problemy z sprzedażą mieszkań.

Nowe ustawowe zapisy mają doprowadzić do uwłaszczenia  milionów Polaków, którzy mieszkają w blokach lub w domach wybudowanych na gruntach oddanych spółdzielniom lub wspólnotom na zasadach prawa wieczystego użytkowania. Ma to wykluczyć łatwą eksmisję i duży margines dowolności władz gminnych w windowaniu w górę opłat za prawo wieczystej dzierżawy.

Eksperci rynku nieruchomości twierdzą, że się w pierwszych miesiącach obowiązywania nowego prawa mogą się pojawić problemy z kupnem nowego mieszkania. Chodzi o zaświadczenia o prawie własności. Może się okazać, że urzędy nie będą w stanie w krótkim czasie wydać zaświadczeń wszystkim, którzy się przekształcą -pisze portal Polskiego Radia.

Czytaj też Mieszkańcy sądeckich blokowisk przejmą spółdzielcze grunty?

Jak tłumaczy Marcin Krasoń, analityk rynku nieruchomości, chodzi o zaświadczenia o prawie do własności. Może się okazać, że urzędy nie będą w stanie w  krótkim czasie wydawać zaświadczeń wszystkim, którzy się przekształcą. Istnieją obawy, że ktoś kto zechce sprzedać mieszkanie na początku roku, będzie musiał legitymować się wpisem w księdze wieczystej o jego własności.

− Tymczasem aby posiadać taki wpis, trzeba dostać zaświadczenie od właściciela gruntu o przekształceniu, a ustawa mówi, że urząd ma do czterech miesięcy na wystawienie zaświadczenia - wyjaśniał w Polskim Radiu ekspert -  Stąd sprzedający mieszkanie może je otrzymać po kilku miesiącach, np. w kwietniu. A mieszkanie sprzedaje w styczniu, mówi ekspert.

Czytaj też Mieszkańcy sądeckich blokowisk przejmą spółdzielcze grunty?

Czy ten czarny scenariusz się potwierdzi? Znawcy rynku nieruchomości twierdzą, że wszystko będzie zależeć od urzędników. Nie będzie problemu, jeśli okaże się, że zaświadczenia zostaną wydawane w ciągu kilku dni.

Ekspert radzi, by poczekać do nowego roku, kiedy okaże się jak nowe prawo będzie działać.

Ustawa przekształceniowa dotyczy budynków, w których co najmniej 51 proc. to lokale mieszkalne i gdzie co najmniej jedno mieszkanie ma wyodrębnioną własność.

[email protected] fot. JmDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)