Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 23 marca. Imieniny: Feliksa, Konrada, Zbysławy
02/06/2022 - 19:40

I znowu poszło ekspresem. Tak w sądeckim powiecie głosowali nad absolutorium

Ile milionów złotych wydał powiat nowosądecki na inwestycje, jaki jest stan samorządowych finansów? Mówił o tym podczas najważniejszej w roku sesji, starosta Marek Kwiatkowski, który przedstawił radnym raport o stanie powiatu nowosądeckiego za 2021 rok. Sensacji nie było. Zarząd uzyskał absolutorium.

Jaka jest sytuacja finansowa powiatowego samorządu? Jak wynika z zaprezentowanego przez starostę. Marka Kwiatkowskiego raportu stanie powiatu nowosądeckiego, mimo pandemii, jest dobrze.  Budżet na koniec 2021 roku zamknął się nieznacznym deficytem w wysokości 212,5 tys. zł, przy planowanym deficycie na poziomie 34,5 mln zł.

Na wysokim poziomie zostały wykonane dochody.  - Osiągnięto blisko 208 mln zł, na co niewątpliwy wpływ miały pozyskane środki zewnętrzne na zadania inwestycyjne i remontowe, w szczególności z rządowych funduszy na rozwój dróg i lokalnych inwestycji oraz budżetu krajowego – podkreślał starosta.    

W wydatkach budżetu blisko 37 proc  stanowią środki przeznaczone na rozwój infrastruktury powiatowej w postaci zadań inwestycyjnych i remontowych. Analizując kondycję finansową, warto ponadto zwrócić uwagę, że relacja zadłużenia do wykonanych dochodów budżetu kształtuje się na poziomie 29,7 proc i jest to wskaźnik najlepszy od kilkunastu lat – ocenił Marek Kwiatkowski.  

Czytaj też Bankowe konta, domy, samochody… Jak się powodzi sądeckim politykom? 

Po wysłuchaniu sprawozdań finansowych, zapoznaniu się z uchwałą Regionalnej Izby Obrachunkowej dotyczącej wykonania budżetu za 2021 oraz opinii komisji, radni udzielili zarządowi powiatu jednogłośnego absolutorium.

- Wykonujemy bardzo dobrą pracę dla mieszkańców powiatu i Polski -  mówił w podsumowaniu Antoni Poręba, przewodniczący klubu PiS. Podobną opinię wyraził Andrzej Gancarz – przewodniczący Klubu Radnych „Wspólna Małopolska - Wspólna Sądecczyzna”.

Czytaj też Ta suma zwala z nóg! Policzyli ile w Polsce kosztuje wychowanie dziecka

Czytaj też Joanna Kulig zrobiła to pierwszy raz. Co się musi dziać z tego powodu Muszynce! 

Jak to się dzieje, że w odróżnieniu od  sądeckiej rady miasta w powiecie panuje pełna zgoda, pytamy Andrzeja Gancarza, szefa  opozycyjnego klubu radnych „Wspólna Małopolska-Wspólna Sądecczyzna?

- U nas jest po prostu dobra współpraca – mówił Gancarz w rozmowie z „Sądeczaninem”   Dogadujemy się we wszystkich sprawach samorządowych i co najważniejsze realizowane są projekty zgłaszane przez wszystkich radnych. To dlatego wszystko idzie sprawnie. ([email protected]) fot. Maria OlszowskaDziękujemy za przesłanie błędu