Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
13/10/2021 - 15:55

Hiobowe wieści dla tych co lubią wypić i zapalić. Ceny pójdą w górę

Z tytoniowych opakowań straszą śmiercią makabryczne obrazki i prawie już nie ma miejsc, gdzie można wyjść „na dymka”. Palacze nie mają łatwego życia. Teraz będzie jeszcze gorzej. Nałogowców znowu trzepnie po kieszeniach. Do tyczy to nie tylko tych, którzy lubią zapalić, ale także wypić. Zdrożeje również alkohol.

Ile pieniędzy puszczają z dymem tytoniowi nałogowcy?  Jeśli wypalają dziennie paczkę papierosów, to miesięcznie wychodzi ponad 400 złotych.  Teraz  zapłacą jeszcze więcej, podobnie jak amatorzy piwa, wina i wódki.  Dlaczego szykuje się czarny scenariusz dla tych co lubią wypić i zapalić? Wszystko przez to, że rząd szykuje podwyżkę akcyzy, choć jeszcze we wrześniu padły zapewnienia, że takich zamiarów nie ma.   

Teraz nastąpiła jednak zmiana frontu i resort finansów chce, żeby akcyza na alkohol  od przyszłego roku wzrosła o 10 procent. W kolejnych latach, co roku ma rosnąć o 5 procent aż do roku 2027. Ta na papierosy miałaby natomiast rosnąć w latach od 2023 do 2027 o 10 proc. co roku, ale już od nowego roku  paczka papierosów  zdrożeje o około 30 groszy, tak wynika z  ministerialnego komunikatu dotyczącego zmiany cen konkretnych produktów w 2022 roku.

  • wódka zdrożeje o około 1,50 zł, (butelka 0,5 l),
  • wino zdrożeje o ok. 16 groszy (butelka 0,75 l),
  • piwo zdrożeje o ok. 6 groszy (puszka 0,5 l),
  • paczka papierosów zdrożeje o ok. 30 groszy,
  • wyroby nowatorskie - czyli tzw. papierosy do podgrzewania - wzrost ceny o ok 1 zł w przypadku jednej paczki

Czytaj też Rozliczenie małżonków ze skarbówką będzie mniej korzystne. Skąd te zmiany?

Czy podwyżki sprawią, że nałogowcy  porzucą używki?  Jak przekonuje resort finansów  według raportów  Światowej Organizacji Zdrowia oraz  Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju rekomendowanym sposobem przeciwdziałania zwiększaniu się dostępności używek jest aktywna polityka podatkowa, w tym podnoszenie stawek akcyzy. Efektywność zmian podatkowych w walce z nałogiem potwierdzają też badania Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – czytamy na ministerialnej stronie.

To cie też zainteresuje Będą czy nie będą pytać sąsiadów co robimy na L-4? ZUS rozwiewa wątpliwości  

Ministerstwo finansów przywołuje też dane Eurostatu, z których wynika, że ceny konsumpcyjne napojów alkoholowych w Polsce są na zdecydowanie niższym poziomie niż w innych unijnych krajach. Tańszy alkohol można kupić jedynie w Bułgarii, Rumunii i na Węgrzech. Natomiast cena paczki papierosów jest niższa jedynie w Bułgarii.([email protected]) fot.jm







Dziękujemy za przesłanie błędu