Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 23 kwietnia. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
16/01/2020 - 11:00

Hausner w PWSZ o sterowanej selekcji gospodarczej

W auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej licznie zebrali się studenci oraz przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego i sądeckich instytucji. W ramach cyklu wykładów otwartych, realizowanego przez uczelnię, dzisiejszą prelekcję wygłosił prof. dr hab. Jerzy Hausner, ceniony polski ekonomista, wicepremier i członek Rady Polityki Pieniężnej.

Mówią o nim, że prognozy ma najlepsze. Wygląda na to, że rzeczywiście się sprawdzają. Jego zespół ekspertów już w drugim kwartale 2018 roku przewidział to, co dzieje się teraz. Co o stanie polskiej gospodarki mówił podczas wykładu PWSZ ceniony polski ekonomista?

Jerzy Hausner jest profesorem nauk ekonomicznych, związanym z Katedrą Gospodarki i Administracji Publicznej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W latach 2003-2005 pełnił funkcję wicepremiera, natomiast w okresie 2010-2016 był członkiem Rady Polityki Pieniężnej. Jest redaktorem naczelnym czasopisma Kultura i Rozwój oraz autorem wielu publikacji książkowych. W listopadzie 2019r. otrzymał tytuł doktora honoris causa Szkoły Głównej Handlowej. 

Zespół ekspertów pod przewodnictwem Jerzego Hausnera opracowuje krótkookresowe prognozy polskiej gospodarki. Eksperci skupiają się na analizie stopnia zagrożenia przedsiębiorstw upadłością.

- Mamy największą próbę w kraju, która obejmuje aż 55 tysięcy przedsiębiorców - mówi profesor. Właśnie opublikowaliśmy wynik kwartalnego raportu. Nie myliliśmy się. Niestety kolejne prognozy nie są zbyt optymistyczne, jednak najważniejszym pytaniem, jakie należy sobie zadać, jest to, kiedy polska gospodarka się ożywi. Naszym zadaniem jest wychwycenie punktu zwrotnego. 

Profesor wyjaśnia, że w Polsce ujemnego wzrostu gospodarczego nie było nigdy. Obniża się jedynie jego dynamika. Dlaczego, jego zdaniem, lepiej jest obniżyć wzrost gospodarczy? 

- W tłustych latach obrastamy w tłuszcz. Kiedy jest dobrze, gospodarka nakręca się sama, a ludziom zwyczajnie się nie chce. Powinniśmy więc utrzymywać zdyscyplinowane tempo marszu. Nastąpi wtedy selekcja naturalna - słabsi odpadną, a mocniejsze podmioty będą miały więcej przestrzeni. 

Co ciekawe, profesor podkreślał, jak ważna dla Polski jest gospodarka nie tylko sąsiadujących z nami państw europejskich, ale także Chin, które na arenie międzynarodowej są jedną z potęg. - Nie bagatelizujmy Chin. Kiedy tam jest katar, wszędzie wokół szaleje zapalenie płuc - wyjaśnia.

Z prognozy gospodarczej Hausnera wynika, że powinniśmy być czujni - żeby nie przegapić punktu zwrotnego. Od tego momentu będzie już tylko lepiej. 

[email protected], fot. K.Kos







Dziękujemy za przesłanie błędu