Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 21 czerwca. Imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa
16/05/2018 - 16:05

Handlarz pietruszką i bogacz płacą tyle samo do ZUS. Czy to sprawiedliwe?

- Jest coś nie tak w systemie, w którym właściciel sieci hoteli płaci te same 1200 zł, co ktoś, kto prowadzi sklep z pietruszką. Czy to stwierdzenie minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz jest zapowiedzią rewolucji w ZUS?

Preludium do szykowanych w systemie ZUS-owskim zmian jest wdrażanie odejścia od ryczałtowej daniny dla mikroprzedsiębiorców. Kolejnym krokiem ma być doprowadzenie do tego, by najlepiej zarabiający płacili więcej niż 1200 zł miesięcznie, zapowiedziała w rozmowie z money.pl minister Emilewicz.

Czytaj też Trzeba mieć fantazję dziadku. Jaka nam się marzy emerytura a ile nam naprawdę dadzą?

Na razie, jak wyraziła się szefowa resortu, to   przyczynek do dużej dyskusji o reformie podatkowej i ubezpieczeń społecznych.

- Jeśli mówimy o poważnym podejściu do systemu ubezpieczeń, to nie jest to dyskusja na miesiąc, dwa czy nawet pół roku - stwierdziła w rozmowie z money.pl.- Rzeczywiście jest coś nie tak w systemie, w którym właściciel sieci hoteli płaci te same 1200 zł, co ktoś, kto prowadzi sklep z pietruszką - mówiła minister.

Jak dodała Emilewicz, najbogatsi budują sobie bezpieczeństwo emerytalne "w systemach alternatywnych niż ten solidarny ZUS-owski", bo oszczędzają na ZUS.

Czytaj też Emeryt bez emerytury? Szokujące rządowe pomysły

Czy to będzie całkowite odejście od ryczałtowego systemu ZUS?

Na to pytanie Emilewicz  nie odpowiedziała. Stwierdziła, że nie chce w tej sprawie wyrokować. Dopiero ma się dopiero wyjaśnić.

Przypomnijmy, że obecnie przedsiębiorcy płacą składki na ubezpieczenia społeczne w ryczałtowej formie. Oznacza to, że wysokość opłat nie jest w żaden sposób uzależniona od ich dochodów czy przychodów.

[email protected]nin.info, fot. Jm

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji

Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!Dziękujemy za przesłanie błędu


Czerwcowy miesięcznik "Sądeczanin" już w kioskach