Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 9 lipca. Imieniny: Hieronima, Palomy, Weroniki
16/10/2019 - 16:00

Hakują w Nowym Sączu komputery przedsiębiorców i kradną ważne dane

Kilka miesięcy temu wymyślili przekręt „na pracownika ZUS". Swoje ofiary łowią przez Internet wśród przedsiębiorców. Najpierw rozsyłają maile, potem włamują się do komputera i kradną dane. Po pierwszym ataku się przyczaili, teraz zaatakowali znowu.

Oszuści znowu podszywają się pod Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W ostatnich dniach niektórzy przedsiębiorcy otrzymują  maile z informacją o zaleganiu ze składkami.

Czytaj też Nędzne pensje w małych firmach. Czy tak się zarabia w Nowym Sączu?

To fałszywe maile -  ostrzega Anna Szaniawska, rzecznik prasowy regionalnego oddziału ZUS. -  Część maili sugeruje ponowne wypełnienie formularza zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych ZUS ZUA, który jest załącznikiem do maila. Umieszczone w stopce korespondencji logotypy (ZUS i PUE – Platforma Usług Elektronicznych) mają zmylić odbiorcę, że nadawcą jest sam Zakład. Gdy jednak przyjrzymy się dokładnie adresowi, nie powinniśmy mieć wątpliwości, że korespondencja elektroniczna nie pochodzi z ZUS.

Obecnie oszuści posługują się dwoma adresami:  skł[email protected] i [email protected] Jak widać żaden z adresów nie ma stosowanego przez Zakład rozwinięcia „zus.pl”. ZUS nie stosuje też w swoich adresach mailowych rozwinięcia „gov.pl”, które to pojawiało się przy wcześniejszych próbach oszustw.

Jak dodaje rzeczniczka, drogą elektroniczną placówka kontaktuje się jedynie z tymi przedsiębiorcami, którzy  mają konto na portalu Platformy Usług Elektronicznych i wybrali taką właśnie formę kontaktu. Mail w takim przypadku jednak zawsze zawiera imię i nazwisko konkretnego pracownika Zakładu.

Czytaj też Sądecki ZUS już wypłaca 500 plus dla niepełnosprawnych

ZUS ostrzega, żeby  w żadnym przypadku nie odpowiadać na tego rodzaju maile, ani nie otwierać zawartych w korespondencji załączników. Tego typu maile mają zainfekować komputer, co w konsekwencji umożliwia uzyskanie dostępu do zapisanych w jego pamięci wrażliwych danych – dodaje Anna Szaniawska.

[email protected] fot. JmDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)