Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 16 lutego. Imieniny: Danuty, Daniela, Juliany
09/01/2018 - 10:55

GUS "wykrakał": mieszkańcy gminy Chełmiec nie mogą zarejestrować aut

Jedną z instytucji, która sceptycznie patrzyła na odwołanie zmian dotyczących przekształcenia wsi Chełmiec w miasto był Główny Urząd Statystyczny. GUS w swoim oficjalnym stanowisku zapowiedział problemy z systemami informatycznymi, które są podstawą m.in. do rejestracji pojazdów. 2 stycznia słowo stało się ciałem – system w sądeckim starostwie odmówił rejestracji aut z gminy Chełmiec. Jak długo to potrwa?

Już 14 grudnia Prezes Głównego Urzędu Statystycznego uprzedził, że nadanie statusu Chełmcowi  statusu miasta w terminie późniejszym od uzgodnionego w lipcu (a przypomnijmy, że zgodnie z pierwszym rozporządzeniem Chełmiec miał stać sie miastem już od 1 stycznia 2018 roku) spowoduje ogromne zamieszanie w już przyjętym systemie identyfikatorów i nazw jednostek podziału terytorialnego.

Dzięki owemu systemowi wszystkie urzędy i instytucje państwowe w Polsce mają dostęp do aktualnych i rzeczywistych danych statystycznych ze wszystkich wsi, miast, powiatów, województw itp. Do czego dane są wykorzystywane? Ano choćby do sporządzania statystyk niezbędnych do właściwego podziału pieniędzy np. na świadczenia rodzinne, zasiłki, do przeliczeń wysokości dotacji oświatowych (innych na terenach miejskich, innych na terenach miejskich) itp. Są też podstawą do tworzenia wszelkich podsumowań ekonomicznych i prognoz.

Zobacz też: Dziś auta nigdzie nie zarejestrujesz! Wielka awaria systemu, który dopiero uruchomiono

Z owym systemem sprzężony jest również CEPiK, czyli Centralny System Ewidencji Pojazdów i Kierowców, który służy m.in. do ich rejestracji.

Co ma CEPiK do faktu, że Chełmiec nie został miastem tak jak to zapowiadano? Przybliżą to wyjaśnienia Marii Olszowskiej, rzecznika prasowego Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu.

- 2 stycznia w trakcie rejestracji pojazdu na rzecz mieszkańca gminy Chełmiec, stwierdziliśmy brak „możliwości technicznych” dokonania rejestracji w ogólnopolskim systemie „Pojazd” wchodzącym w skład CEPIK 2.0 – informuje na wstępie Olszowska.

Zobacz też: Chełmiec nie będzie miastem póki minister spraw wewnętrznych nie sprawdzi rzetelności konsultacji społecznych

-  O błędzie w aplikacji niezwłocznie powiadomiliśmy tak zwany helpdesk dostawcy oprogramowania czyli centrum wsparcia systemów CEPIK. Otrzymaliśmy jedynie informację, że błąd wynika ze słowników terytorialnych gmin, miejscowości ulic. Ponadto, w kolejnych dniach, uzyskaliśmy informacje, że nadal trwają pracę nad przywróceniem technicznej możliwości rejestracji pojazdów mieszkańcom gminy Chełmiec – wyjaśnia dalej.

- Nie jest wykluczone, że słowniki helpdesku były przygotowane na dzień 2 stycznia 2018 roku dla gminy miejsko-wiejskiej. Wiemy, że w ubiegłym roku została podjęta decyzja o przesunięciu terminu nadania statusu miasta dla Chełmca. Prawdopodobnie nie zdążono z końcem roku przywrócić słowników dla gminy wiejskiej - słowniki zostały zablokowane i stąd cały problem – podsumowuje rzecznik starostwa.

Ile może potrwać to zamieszanie? Gdy w ślad za nowelizacją przepisów ruchu drogowego wprowadzano CEPiK 2.0 problemy techniczne trwały kilka dni.

ES [email protected] Fot.: archiwum sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2019

Miesięcznik "Sądeczanin" luty 2020