Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 27 stycznia. Imieniny: Anieli, Juliana, Przemysława
22/07/2020 - 07:40

GUS podał dane o średnim wynagrodzeniu. Marnie płacą w Nowym Sączu

Ile średnio zarabiamy na miesiąc w Polsce? Coraz więcej. Przeciętne wynagrodzenie brutto wyniosło w czerwcu 5286 zł, wynika z najnowszych danych GUS. Jak te wyliczenia przystają do naszej sądeckiej, lokalnej rzeczywistości?

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o rynku pracy za czerwiec.  Jak wynika z wyliczeń, spadek zatrudnienia w ujęciu rocznym był nieco mniejszy niż wskazywały na to prognozy ekonomistów. Wyższy od oczekiwań okazał się natomiast wzrost płac.

Czytaj też ak dostać bon turystyczny. Dają ekstra 500 zł na wakacje na każde dziecko.

Z danych GUS wynika, że przeciętne wynagrodzenie w średnich i dużych firmach wynosi 5286 zł brutto. To dokładnie o 3,6 proc. wyższa kwota niż w czerwcu 2019 roku.

W czerwcu tempo wzrostu wynagrodzeń w skali roku było szybsze niż w poprzednich miesiącach. Przypomnijmy, że w maju wyniosło 1,2 proc., a w kwietniu 1,9 proc – podaje Urząd -  Zamrożenie gospodarki i powolne wracanie do normalności zmusiło firmy do redukcji nie tylko miejsc pracy, ale także wielkości etatów Efektem są z jednej strony mniejsze wynagrodzenia oraz wygaszanie silnej przed epidemią presji na podwyżki. W ostatnich latach normą był roczny wzrost płac rzędu 6-8 proc.

Kwoty podawane przez GUS to wartości brutto wynagrodzenia. Na konto statystycznego Kowalskiego wpływa znacznie mniej pieniędzy. W czerwcu na rękę pracownika zatrudnionego na umowę o pracę wychodzi przy oficjalnych stawkach około 3800 zł.

Czytaj też Jasnowidz Krzysztof Jackowski zobaczył katastrofę w sierpniu 

Czy te dane przystają do naszej sądeckiej rzeczywistości? Nowy Sącz jest w ogólnopolskim ogonie. Ten przygnębiający obraz rysuje opublikowane z końcem ubiegłego roku zestawienie obejmujące miasta na prawach powiatu, czyli dawne stolice województw, oraz miasta  liczące powyżej 100 tysięcy mieszkańców. W sumie jest ich 66.

Gdzie jest Nowy Sącz? Wśród miast… zamykających ranking. Przeciętna pensja w naszym mieście to  3861 zł brutto. Rok wcześniej było to 3 578,27 zł, co oznacza, że wynagrodzenia  poszły w górę o 7,9 procent.   Gorzej zarabia się tylko w Grudziądzu - średnia to  3 743 zł. To 77 proc. średniej krajowej. W ogólnopolskim zestawieniu niżej od Nowego Sącza  są jeszcze  Piotrków Trybunalski (3765 zł), Tarnobrzeg (3808 zł) i Przemyśl (3828 zł).

jagienka.michalik@sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu