Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 21 października. Imieniny: Celiny, Hilarego, Janusza
09/07/2020 - 12:20

Groźne bakterie w mięsie. Co Sanepid znalazł w hamburgerach Konspolu

Różnym producentom trafiały się różne wpadki. Smalec ze skwarkami i kawałkami drutu, bulion w proszku z kawałkami szkła, mleko dla niemowląt zakażone salmonellą... Takie rzeczy trafiają na sklepowe półki, a ich producenci na czarną listę Głównego Inspektora Sanitarnego. Teraz, niestety, padło na sądecki Konspol, który wyprodukował drobiowe hamburgery z groźną dla zdrowia bakterią.

Przedsiębiorstwo opublikowało na swojej firmowej stronie internetowej  komunikat do konsumentów.

"Konspol niezwłocznie podjął  działania, aby wycofać z punktów sprzedaży produkty, których dotyczy problem. Współpracujemy także ściśle z partnerami handlowymi, władzami weterynaryjnymi i sanitarnymi, aby upewnić się, że produkt ten nie znajduje się na półkach sklepowych. Informacje o konieczności zwrotu lub zniszczenia produktów z tej partii znalazły się również w punktach sprzedaży. Prosimy  konsumentów, którzy mogą mieć te produkty w domu o ich wyrzucenie lub zwrot do punktu, w którym zostały zakupione." - czytamy w komunikacie Konspolu.

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed spożyciem niektórych partii hamburgerów sadeckiej firmy Konspol. Jak się okazuje, w mięsie wykryto groźną dla zdrowia bakterię Listeria monocytogenes.  Ze sprzedaży zostały wycofane partie produktu „Hamburger XXL drobiowo-wieprzowy” oraz „Hamburger drobiowy”.

Decyzja dotyczy partii hamburgerów nr 294/VI z terminem przydatności do spożycia do 20.07.2020 oraz partii hamburgerów XXL drobiowo-wieprzowych o numerze 276/VI z terminem przydatności do spożycia 16.07.2020 -  informuje GIS.

- Spożycie żywności zanieczyszczonej Listeria monocytogenes może prowadzić do choroby zwanej listeriozą - ostrzega GIS w komunikacie opublikowanym na stronie instytucji. Konspol podjął decyzję o wycofaniu produktu pn. Hamburger drobiowy, 1,5 kg, numer partii 294/VI z terminem przydatności do spożycia 17.07.2020.

- Nie należy spożywać produktów z partii objętych komunikatem, szczególnie bez odpowiedniej obróbki termicznej. W przypadku wystąpienia objawów choroby po spożyciu produktów objętych komunikatem, należy skontaktować się z lekarzem - alarmuje Główny Inspektorat Sanitarny.

Listerioza jest chorobą zakaźną. Najczęściej rozwija się po spożyciu niepasteryzowanych produktów mlecznych, takich jak na przykład sery pleśniowe czy  sery feta,  niedokładnie umytych surowych owoców i warzyw, także surowego mięsa, ryb, owoców morza oraz „dań gotowych”, niepoddanych obróbce cieplnej przed spożyciem.

W jaki sposób wykryto groźną bakterię w hamburgerach z Konspolu. To wynik urzędowej kontroli – dowiadujemy się z komunikatu Inspektoratu,  który podkreśla, że firma „podjęła pełną współpracę w celu identyfikacji źródła zakażenia i wycofania kwestionowanych partii wyrobów z rynku”.

O trefnym towarze Konspol  poinformował klientów.  Rozpoczęła się też dodatkowa dezynfekcja zakładu oraz procedura dodatkowych badań produktów, linii technologicznych i pracowników w kierunku Listeria monocytogenes.

[email protected] fot. jm. GISDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)