Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
09/06/2023 - 07:55

Gminy mogą pozyskać stację ładowania samochodów na swoim terenie w konkursie „Razem dla eko-zmiany”

Małopolska jest czwarta w rankingu województw, w których najszybciej przybywa samochodów elektrycznych. Obecnie jedną z głównych obaw kierowców przed użytkowaniem samochodów elektrycznych jest dostępność stacji ładowania. Zwłaszcza poza autostradami i dużymi aglomeracjami. Jest szansa by takie stacje szybko powstały także w naszym regionie.

Właśnie startuje pierwszy w branży leasingowej ogólnopolski program grantowy dla samorządów. Projekt „Razem dla eko-zmiany” przewiduje przekazanie i utrzymanie sieci stacji ładowania pojazdów elektrycznych.

Szansa na stację ładowania elektryków w gminie

Przedmiotem konkursu jest pełne finansowanie budowy minimum 16 stacji ładowania pojazdów elektrycznych oraz utrzymanie ich przez 2 lata. Na ten cel  została przeznaczona kwota 1 mln złotych. W programie mogą wystartować wszystkie jednostki samorządu terytorialnego, których liczba mieszkańców nie przekracza 100 tys.

– Chcemy mieć wpływ na „łatanie” białych plam polskiej sieci elektromobilności, aby te obawy zwi azane z brakiem stacji ładowania zmniejszać – informuje Krzysztof Kowalewski, Wiceprezes Zarządu Santander Leasing. - Wierzymy, że pomoże to wpłynąć na zwiększenie liczby samochodów elektrycznych, czyli mniej spalin i mniej hałasu, tak w dużych jak i małych miastach. W miejscowościach, w których na co dzień mieszkamy, uprawiamy sport czy chodzimy na spacery – dodaje.

Gminy chcące pozyskać stację łądowania samochodów elektrycznych w ramach konkursu powinny zgłosić się do Santander Leasing. Spółka ta wraz z Fundacją Santander Bank Polska są organizatorami programu grantowego a do współpracy zaproszeni zostali GreenWay Polska oraz Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych.

– Nasze doświadczenia ze współpracy z samorządami, jak budowa ładowarek miejskich w Katowicach, są bardzo pozytywne. Włączając się w proces transformacji energetycznej, samorządy mogą odegrać bardzo istotną rolę lokalnych liderów zmiany – komentuje Rafał Czyżewski, Prezes GreenWay Polska. –  To właśnie w strukturach samorządowych skumulowana jest wiedza dotycząca miejscowych uwarunkowań, pozwalająca na „uszycie na miarę” lokalnej infrastruktury tak, żeby odpowiadała potrzebom mieszkańców.

!00 tysięcy stacji ładowania w siedem lat

Do 2030 r. łączna liczba zarejestrowanych w Polsce samochodów całkowicie elektrycznych (osobowych i dostawczych) zwiększy się do prawie miliona szt. – wynika z najnowszej edycji raportu „Polish EV Outlook”, opracowanego przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych. Z opracowania wynika również, że powiększy się sieć ogólnodostępnej infrastruktury ładowania w Polsce - z ok. 5 tys. obecnie do prawie 100 tys. punktów w 2030 r.

Jak informuje Maciej Mazur, dyrektor zarządzający PSPA, w latach 2019-2022 liczba ogólnodostępnych stacji ładowania w Polsce wzrosła prawie dwa i pół raza. Główna koncentracja infrastruktury (56%)  przypada jednak na duże ośrodki miejskie liczące powyżej 100 tys. mieszkańców.

Dlatego tak ważne jest wspieranie budowy ładowarek w mniejszych ośrodkach, tak aby przyspieszyć proces rozwoju floty samochodów elektrycznych w różnych częściach kraju.

Wg. analizy finansowania od Santander Leasing wynika, że lista TOP 5 województw, w których przedsiębiorcy finansują najwięcej pojazdów elektrycznych to mazowieckie, wielkopolskie, dolnośląskie, małopolskie i pomorskie.  ([email protected]) fot.pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu