Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 22 marca. Imieniny: Bogusława, Jagody, Katarzyny
02/02/2023 - 11:00

Gmina Łabowa: obniżyli podatki dla przedsiębiorców. Które i o ile?

Kiedy w proponowanym porządku obrad zapisano głosowanie nad uchwałą dotyczącą podatków od środków transportowych, mieszkańcy raczej spodziewali się kolejnej podwyżki. Ale łabowscy radni podjęli niecodzienną decyzję.

Na ostatniej sesji w styczniu, Rada Gminy Łabowa głosowała nad zmianą uchwały z 31 października 2017 roku w sprawie ustalenia stawek podatku od środków transportowych. Choć wszystkie opłaty w ostatnim czasie wzrastają, członkowie rady podjęli niecodzienną decyzję.

Projekt uchwały obniżającej stawki podatku od środków transportowych zaproponowała wójt gminy Łabowa, Marta Słaby.

- Mimo że większość gmin podnosi podatki, pomyślałam, że lepszym rozwiązaniem jest obniżenie stawek. Jestem przekonana, że w dłuższej perspektywie skorzystamy na tym, gdy przedsiębiorcom będzie się opłacać przenosić swoje biznesy do gminy Łabowa – argumentuje wójt Słaby.

Łabowscy radni przychylili się do tego pomysłu i zagłosowali za przyjęciem uchwały.

Inni czytali także: Drogowy absurd w sądeckiej wsi. Mieszkańcy mogą jeździć drogą, ale na własną odpowiedzialność

Jak teraz będą wyglądały stawki podatkowe dla środków transportowych w gminie Łabowa?

1. Dla ciągników siodłowych i balastowych o dwóch osiach o DMC, zespołu pojazdów powyżej 36 ton, (zawieszenie pneumatyczne lub uznane za równoważne) podatek obniżono z kwoty 2 072 złotych
na 1 392 złotych.

2. Dla przyczep i naczep o dwóch osiach o DMC zespołu pojazdów nie mniej niż 12 ton
i do 36 ton włącznie (zawieszenie pneumatyczne lub uznane za równoważne) z kwoty 1 221 zł na 972 złotych.

3. Dla przyczep i naczep o trzech osiach o DMC zespołu pojazdów nie mniej niż 38 ton i więcej (zawieszenie pneumatyczne lub uznane za równoważne), z kwoty 1 532 zł na 1 080 zł.

Niższymi podatkami samorząd chce przyciągnąć nowych przedsiębiorców z branży usług transportowych, ale też ułatwić choć w niewielkim stopniu działalność łabowskich przedsiębiorców w tych czasach kryzysu. ([email protected], zdjęcie ilustracyjne)Dziękujemy za przesłanie błędu