Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
13/11/2012 - 11:20

Gmina Gródek nad Dunajcem sprzeda zamek Zawiszy Czarnego

Na szczycie wzgórza w Rożnowie straszą ruiny zamku wzniesionego przez Piotra Rożena. Gminy nie stać na zagospodarowanie tego terenu. Być może pomysł na wyeksponowanie obiektu ma Antoni Stadnicki. Potomek ostatnich właścicieli Rożnowa zwrócił się do gminy z propozycją kupna ruiny.
Na cyplu stromego wzgórza otoczonego zakolem Dunajca ród Gryyfitów wznosi strażnicę. W latach 1350-1370 Piotr Rożen przebudowuje ją na zamek. Warownia pełniła istotną rolę na szlaku handlowym prowadzącym z Polski na Węgry. W 1426r. zamek w Rożnowie przechodzi w ręce sławnego rycerza Władysława Jagiełły, bohatera spod Grunwaldu, Zawiszy Czarnego. Kolejnym właścicielem jest ród Wydżgów a od połowy XV wieku przechodzi w ręce Tarnowskich. Ostatnimi właścicielami Rożnowa są Stadniccy. 
– Zamek został skomunalizowany, czyli przekazany w gminie w 2011 r. Oczywiście wcześniej samorząd tez prowadziła tam drobne prace pozarządowe, czy zabezpieczające. Z pewnością jednak budżet nie pozwala nam na zagospodarowanie tego typu miejsc historycznych – przyznaje Józef Tobiasz, wójt gminy Gródek nad Dunajcem.
Dziś po świetności rożnowskiego dworu pozostały ruiny. Zamek nigdy nie został odrestaurowany .Zachowały się fragmenty murów obwodowych i zabudowy wewnętrznej.
Po decyzji wojewody o komunalizacji właścicielem zamku i 10 hektarowej działki jest gmina. Jak zdradza wójt samorząd planuje sprzedaż.
Nie może to być oczywiście moja samodzielna decyzja, musi się to odbyć w porozumieniu z radą gminy. Zgłosił się do nas spadkobierca ostatnich właścicieli Antoni Stadnicki z propozycją kupna ruiny – mówi Józef Tobiasz.
Wszystko wskazuje na to, że zamek wróci do spadkobiercy. Szczegółowych planów potencjalnego właściciela, co do zagospodarowania terenu, gmina nie zna.
– Być może pojawia się szansa na ciekawe, z korzyścią dla gminy zagospodarowanie tego terenu – żywi nadzieję wójt.

ED
Fot. ED
 






Dziękujemy za przesłanie błędu