Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 22 października. Imieniny: Haliszki, Lody, Przybysłšwa
26/01/2016 - 10:20

Gliński - Kultura, religia, pamięć historyczna to podstawa tego co łączy

Kultura, religia, pamięć historyczna to podstawa tego co łączy, podstawa budowania tkanki społecznej bez której niemożliwy jest rozwój – mówił Piotr Gliński, Wicepremier i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas sesji plenarnej IX Forum Europa-Ukraina, które odbywa się w Łodzi.

Niestety czasem są to czynniki które dzielą – mówił wicepremier Gliński przypominając porażkę polityki Multi-Kulti. Zastanawiając się nad koniecznymi warunkami pozytywnego oddziaływania tych trzech czynników wicepremier Gliński powiedział, że są one w stanie łączyć wówczas gdy ludzie, grupy społeczne są zdolne do samoograniczenia – wówczas jest miejsce na porozumienie. By to osiągnąć trzeba rozumieć swoje interesy, być dojrzałym kulturowo, mieć poczucie równości.

Majdan wyrósł z europejskich aspiracji narodu Ukraińskiego, ale ich realizacja wymaga czasu – mówił wicepremier Gliński – tymczasem tam czasu nie ma, tempo przemian musi być szybkie i dlatego sytuacja na Ukrainie jest bardzo trudna. Wystarczy spojrzeć na to co dzieje się w Europie, gdzie biurokracja nie poradziła sobie w zderzeniu z ogromną falą imigracji. Okazało się więc, że nie tylko Ukraina ma problem, ale także dojrzała Europa okazała się nieprzygotowana – podsumował wicepremier Piotr Gliński.
W sesji plenarnej „Kultura, religia, pamięć historyczna. Dzielą czy łączą ludzi?” uczestniczyli także:  Jewhen Nyszczuk ,Minister Kultury Ukrainy (2014), Gordana Čomić, Wiceprzewodnicząca, Zgromadzenie Narodowe, Serbia, Wołodymyr Czerpak - Wiceprezydent, Fundacja Charytatywna "Miłosierdzie i Prawda", Ukraina, Wiktor Jerofiejew, rosyjski pisarz oraz Igor Zhdanov, Minister Młodzieży i Sportu Ukrainy, Rada Ministrów Ukrainy.

IX Forum Europa-Ukraina - przygotowywane przez Fundację Instytut Studiów Wschodnich organizatora Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju. W programie Forum przewidziane jest ponad 40 paneli dyskusyjnych i prezentacji raportów. W Forum uczestniczy ok. 500 przedstawicieli rządów, parlamentów, biznesu, samorządów, międzynarodowych organizacji i ośrodków analitycznych z całego świata.
Paweł Piszczek

Gliński - Kultura, religia, pamięć historyczna to podstawa tego co łączy


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)