Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 23 stycznia. Imieniny: Fernandy, Jana, Rajmundy
20/07/2020 - 07:00

Forum Ekonomiczne znów startuje w Krynicy 8 września

Już wiadomo. Największa w Europie Środkowo-Wschodniej międzynarodowa konferencja odbędzie się jak zawsze z początkiem września (od 8 do 10 września). O czym tym razem będą dyskutować eksperci, politycy i przedsiębiorcy?

- Biorąc pod uwagę kryzys, jaki wywołała pandemia, tematów będzie jeszcze więcej - mówił w rozmowie z Polskim Radiem Zygmunt Berdychowski, przewodniczący rady programowej Forum Ekonomicznego, który zdradził, że w tym roku osią dyskusji będzie polityka energetyczna i zagadnienie sprawiedliwej transformacji.

Jego zdaniem te kwestie wywołują ogromne zainteresowanie, zarówno w samej Unii jak i w Polsce, szczególnie w kontekście decyzji dotyczących połączenia Orlenu z Lotosem, na które nasz kraj uzyskał właśnie akceptację Brukseli.

- To właśnie podczas Forum odbędzie się pierwsza duża prezentacja tego jak będzie funkcjonował nowy konglomerat energetyczny – zdradził  szef Rady Programowej Forum, który wskazał też temat sprawiedliwej transformacji.

- To odpowiedź na postulaty nie tylko Polski, ale innych krajów, które w krótkim czasie,  ledwie 20 lat, nie są w stanie zastąpić energetyki węglowej innym rodzajem pozyskiwania energii. Fundusze które Komisja Europejska chce przeznaczyć na Fundusz Sprawiedliwej Transformacji to środki i duże, i małe. Jeżeli bierzemy pod uwagę przebudowę polskiej energetyki tak jak mówi Unia, to fundusz może stanowić około 20 proc. inwestycji, które w ogóle muszą być zrealizowane - mówił Berdychowski.

Podczas Forum nie zabraknie tematów społecznych, które zyskują szczególny wydźwięk w czterdziestą rocznicę powstania „Solidarności”, co – jak podkreślił- przyczyniło się do zmian gospodarczych w naszym bloku, zwrócenia uwagi na społeczną gospodarkę rynkową, która do dziś stoi w opozycji do neoliberalnej polityki gospodarczej wielu państw.

Jak zawsze Zygmunt Berdychowski odniósł się też do współpracy z władzami Krynicy i  podkreślał wpływ tak dużej imprezy na gospodarkę miasta i  lokalnych przedsiębiorców.

- Mamy porozumienie z gminą uzdrowiskową. To miejsce tworzy wspaniały klimat, którego próżno szukać gdzie indziej. Robimy też zestawienie i przedstawiamy je zawsze władzom Krynicy. To pokazuje, ile pieniędzy trzeba byłoby wydać na reklamę, marketing, aby w internecie, prasie, mediach tradycyjnych znalazło się tyle wzmianek na temat uzdrowiska, ile możemy ich znaleźć w związku z obradami Forum Ekonomicznego.

- Na ubiegły rok było to ok. 80 mln zł -   wyliczał Zygmunt Berdychowski i podkreślał, że dzięki budowie bazy Forum możliwe było zorganizowanie Festiwalu Biegowego. Do tego dochodzi jeszcze promocja Nowego Sącza, w którym odbywa się Forum Senioralne.

Forum Ekonomiczne odbędzie się w dniach od 8 do 10 września w formie tradycyjnych obrad w pawilonach na krynickim deptaku, które będą również transmitowane w sieci.

jagienka.michalik@sadeczanin.info fot. jmDziękujemy za przesłanie błędu