Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 26 stycznia. Imieniny: Lutosława, Normy, Pauliny
04/08/2020 - 07:35

Firmy się cieszą, matki mają zgryz. Wszystko przez Covidowy zasiłek opiekuńczy

Niektórzy sądeccy pracodawcy rwali włosy z głowy, bo pracujące u nich kobiety z małymi dziećmi od marca nieprzerwanie były na koronawirusowym zasiłku opiekuńczym. Teraz mogą odetchnąć z ulgą, bo wprowadzony na czas epidemii zasiłek zastał wycofany. Mniej zadowolone są matki.

- Dwie trzecie mojej niewielkiej firmy to kobiety, których nie ma w pracy od marca. Siedzą na koronawirusowym zasiłku opiekuńczym – mówi sądecki przedsiębiorca, który z nazwiska wypowiadać się nie chce. - Ja rozumiem, że jest epidemia i matki się boją, ale ja prowadzę biznes. Jak pójdę z torbami, to moje pracownice pójdą na bezrobocie.

Czytaj też To już groza! Sądecka lawina wirusa. Kończą się miejsca w krakowskim szpitalu

Teraz biznesmen może odetchnąć z ulgą. Przyznane na czas epidemii świadczenie zostało wycofane.  Resort pracy zdecydował o zaprzestaniu jego wypłacania.

- Z uwagi na okres wakacyjno-urlopowy oraz istotne zmniejszenie się liczby osób korzystających z dodatkowego zasiłku opiekuńczego, z tego świadczenia rodzice dzieci do 8 roku życia mogą korzystać do 26 lipca – poinformowało ministerstwo w komunikacie.

Właściciele prywatnych firm są zadowoleni, ale niektóre matki taką decyzję przyjęły z rozczarowaniem.

-  Byłam przekonana, że będę mogła jeszcze brać zasiłek przez całe lato – mówi Dorota z Nowego Sącza. - Mam dwójkę dzieci, które chodzą do przedszkola. Akurat teraz placówka ma wakacyjną przerwę, a ja muszę wracać do pracy. Nie miałam innego wyjścia. Prostu wzięłam urlop.

Czytaj też Koronawirusowy alarm w powiecie i w Sączu. Zarządzili u nas badania przesiewowe  

Koniec koroanwirusowego zasiłku nie oznacza, że rodzice nie otrzymają już pomocy ze strony państwa. O dodatkowe świadczenie można wciąż się starać na zasadach ogólnych. Obejmują one między innymi właśnie nieprzewidziane zamknięcie żłobka lub przedszkola, a także chorobę opiekunki, z którą rodzice mają podpisaną umowę.

jagienka.michalik@sadeczanin.info fot. jmDziękujemy za przesłanie błędu