Firmy już w 2021 roku zmagały się z podwyżkami cen surowców. Co będzie teraz?
Dzięki tej miejskiej spółce w większości mieszkań w mieście jest ciepło w sezonie jesienno-zimowym.
O jakie surowce w przypadku tego podmiotu chodzi? Chociażby o zrębkę drzewną, która jest wykorzystywana w produkcji ciepła dostarczanego do sądeckich domów. Zrębka trafia do nowoczesnego kotła biomasowego.
- Cena zrębki drzewnej poszła w górę o sto proc. – mówi prezes Paweł Kupczak. – By nie być gołosłownym to podam, że jeszcze do niedawna za metr przestrzenny tego surowca płaciliśmy 45 złotych, a teraz płacimy 90 złotych za taką samą ilość.
To nie jedyny wzrost cen, który już na swoim bilansie ekonomicznym odczuwa ta miejska spółka. Za energię elektryczną, którą spółka kupuje, razem z innymi podmiotami w grupie zakupowej, płaci o dwadzieścia procent więcej. Do tej pory spółka płaciła 0,33 zł, a teraz 0,40 zł.
- Podrożały także uprawnienia, które spółka musi kupować – dodaje nasz rozmówca. – Na początku tego roku kupowaliśmy je za 50, a teraz za 80 euro.
Co to są wspomniane uprawnienia? Otóż do każdej tony spalonego węgla, sądecka spółka musi kupić dwa uprawnienia. W 2018 roku uprawnienie kosztowało 6 euro. Na początku ubiegłego roku było to 50 euro, a pod koniec grudnia 2021 – 80 euro. Trudno w tej chwili powiedzieć, jaki będzie koszt jednego uprawnienia w tym roku, który powitaliśmy zaledwie kilkanaście godzin temu.
Spółka MPEC zmniejszyła w ubiegłym roku o trzydzieści procent produkcję ciepła z węgla na rzecz zrębki. Mimo to wzrost ceny za jedno uprawnienie jest znaczny.
Prezes Kupczak nie wie jeszcze jaki w tym roku będzie obowiązywał cennik. Jest on zatwierdzany i weryfikowany przez Urząd Regulacji Energetyki. Spółka czeka na zatwierdzenie cen. Powinno to nastąpić wkrótce. Przypomnijmy również, że w ubiegłym roku spółka obniżyła o dwa procent swoje ceny. W tym roku chyba raczej nie będzie to możliwe.
Nasz rozmówca przyznaje, że w ubiegłym roku i MPEC musiał zderzyć kilkakrotnie w roku z podwyżką ceny gazu.
- Gaz podrożał dla odbiorców indywidualnych w kwietniu 2021 o 5,6 proc., w sierpniu o 12,4 proc., październiku o 7,4 proc. i w grudniu o 54 proc. – mówi. – A to po zsumowaniu daje 80 proc. Natomiast dla naszej spółki cena gazu na początku 2021 roku wynosiła 100 złotych za MWh, natomiast teraz gaz kupujemy po 400 złotych za MWh. Na szczęście kupujemy go niewiele. Stanowi to bowiem 5 proc. naszej produkcji.
Gazem zasilana się w Nowym Sączu kotłownia na osiedlu Wólki oraz mieszkań w Starym Sączu.
[email protected], fot. MPEC w Nowym Sączu.