Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 24 listopada. Imieniny: Emmy, Flory, Romana
18/11/2017 - 11:35

Firmy i zawodówki biorą śluby z rozsądku. Mają się z tego rodzić fachowcy. Czy to się może udać

Na rynku pracy brakuje fachowców. Firmy mówią o kłopocie odziedziczonym po poprzednich rządach, które zdemolowały szkolnictwo zawodowe. Teraz z trudem próbują je odbudować. Czy to się uda?

W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie systemem dualnego kształcenia zawodowego, czyli takiego, które zakłada praktykę zawodową w przedsiębiorstwie, połączoną z nauką teoretyczną w szkole zawodowej.Czy kształcenie zawodowe może wpłynąć na wzrost gospodarczy i tworzenie nowych miejsc pracy? Czy taki system może służyć jako przykład dobrej praktyki prowadzącej do zmniejszenia bezrobocie w Europie? Odpowiedzi na to pytanie będą szukali uczestnicy dyskusji „Kształcenie zawodowe motorem rozwoju gospodarczego”.

W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie systemem dualnego kształcenie zawodowego, które zakłada praktykę zawodową w przedsiębiorstwie, połączoną z nauką teoretyczną w szkole zawodowej. Czy taki system może służyć jako przykład dobrej praktyki prowadzącej do zmniejszenia bezrobocie w Europie? Odpowiedzi na to pytanie będą szukali uczestnicy dyskusji „Kształcenie zawodowe motorem rozwoju gospodarczego” podczas Forum Przemysłowego w Karpaczu, młodszego brata krynickiego Forum Ekonomiczego. 

Czytaj też Po Forum Ekonomicznym Zygmunt Berdychowski odpala Forum Przemysłowe

 To niejedyny temat, który stanie się przedmiotem debaty. Dyskusja będzie też dotykać wpływu migracji zarobkowej Ukraińców na rozwój polskiej gospodarki?

W ciągu dwóch lat pięciokrotnie wzrosła liczba pracujących w Polsce cudzoziemców, głównie z Ukrainy. W naszym kraju zatrudnia ich już co szósta firma, a co druga wkrótce zamierza to zrobić. Przyczyna jest prosta – niemal we wszystkich gałęziach przemysłu brakuje rąk do pracy. Czy zatem dzięki sąsiadom ze Wschodu Polska gospodarka utrzyma swoją dynamikę? Rozmawiać na ten temat będą uczestnicy dyskusji „Pracownicy z Ukrainy receptą na luki kadrowe w przemyśle?”.

Czytaj też To możliwe?Biznesowe rekiny pomagają rozkręcić biznes małym płotkom?

W organizowanym Forum Przemysłowym w Karpaczu weźmie udział blisko 700 gości reprezentujących duży i średni biznes, zarówno z Polski jak i z zagranicy, przedstawiciele administracji publicznej, środowisk eksperckich oraz mediów.

Organizatorem Forum Przemysłowego jest Fundacja Instytut Studiów Wschodnich – organizator Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju. Miastem Gospodarzem jest Karpacz, a Partnerem – Województwo Dolnośląskie.

Jmik, fot. J.BDziękujemy za przesłanie błędu