Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 15 sierpnia. Imieniny: Marii, napoleona, Stelii
29/11/2019 - 12:40

Jak Fakro rozwija rodzinny biznes. Forbes pokazuje ranking

Według różnych szacunków, wytwarzają 70–90 procent światowego PKB. Te wyliczenia, które dotyczą firm rodzinnych, najlepiej oddają ich znaczenie w budowaniu siły gospodarki. W jakiej finansowej kondycji takie spółki są w Polsce? Wiele mówi o tym ranking miesięcznika Forbes, w którym znalazły się te najlepsze, wśród nich sądeckie Fakro.

Wedle danych z 2017 roku 830 tys. firm rodzinnych  wytwarza ponad 320 miliardów złotych. To  18 proc. polskiego PKB. W Polsce, bo obaleniu komuny, są budowane ledwie od trzydziestu lat. W jakiej są finansowej kondycji? Wiele mówi o tym ranking miesięcznika Forbes, w którym znalazły się te najlepsze, wśród nich sądeckie Fakro.

Czytaj te z Ryszard Florek kontra Ludomir Handzel. Poszło o drogę i most w Nowym Sączu

Przedsiębiorstwo zajęło pierwszą lokatę w kategorii firm rodzinnych z przychodem powyżej 100 milionów złotych w województwie małopolskim.  

- Bardzo mnie cieszy to wyróżnienie. To ogromna satysfakcja rozwijać lokalną gospodarkę – mówi Krystyna Kronenberger, współwłaścicielka sądeckiej firmy. - Warto jednak pamiętać, że Fakro działa globalnie przyczyniając się do rozwoju polskiej gospodarki, sprawiając, że polska marka jest rozpoznawalna na całym świecie

Czytaj też To możliwe? Morawiecki „mówił Ryszardem Florkiem” w swoim expose 

Co jest  największym atutem firm rodzinnych? - Szybkość i elastyczność w podejmowaniu decyzji, korygowanie planów w zależności od rozwoju sytuacji, to nasza siła - wyjaśnia Bożena Damasiewicz, dyrektor biura zarządu spółki.

Choć Fakro ciągle pozostaje firmą rodzinną, to faktycznie jest już międzynarodową korporacją.  W ciągu dwudziestu lat spółka zbudowała pozycję wicelidera światowego rynku okien dachowych. W skład Grupy Fakro, zatrudniającej ponad  cztery tysiące osób, wchodzi jedenaście  spółek produkcyjnych oraz siedemnaście dystrybucyjnych, zlokalizowanych w Europie, Azji i Ameryce. Okna dachowe z Nowego Sącza trafiają do ponad pięćdziesięciu krajów świata.  Sądeckie przedsiębiorstwo, należy także do światowej czołówki producentów schodów strychowych.

Czytaj też Fakro i Koral. Ile milionów warte są marki sądeckich, branżowych gigantów

[email protected] fot. archiwumDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)