Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
27/02/2018 - 12:25

Exatel wspiera inicjatywy lokalnych społeczności

Z Rafałem Magrysiem, wiceprezesem zarządu Exatel, po gali plebiscytu Sądeczanin Roku 2017, rozmawiamy o firmie i społecznej odpowiedzialności biznesu.

Panie prezesie, przyzna pan, że przy wyborze Sądeczanina Roku 2017 mieliśmy twardy orzech do zgryzienia - każdy z kandydatów jest wspaniała osobą i każdy z osobna zasługiwał na wyróżnienie...
- Tak, szczerze mówiąc, zazdroszczę Sądeczanom tylu osobowości na które mogą głosować, z drugiej strony naprawdę wybór był trudny. Gdy obserwowałem prezentację sylwetek kandydatów, musiałbym długo się namyślać żeby zagłosować tak, aby uhonorować osoby, które naprawdę na to zasługują. Aż dziwię się, że nagroda jest tylko jedna.

Czy tego typu plebiscyty warto organizować?
-
Tak, takie plebiscyty cementują społeczność lokalną i wydobywają jej najlepsze cechy.

Dlaczego firma Exatel włącza się w takie inicjatywy?
- Staramy się je wspierać bo wierzymy w zrównoważony rozwój i naszym zdaniem bardzo ważne jest wspieranie społeczności lokalnych.

Exatel to firma ogólnopolska. Czy wspieracie inne jeszcze, poza "Sądeczaninem Roku" działania?
-
Poza Sądecczyzną wspieramy też aktywność społeczną Podkarpacia, gdzie mamy szereg inicjatyw związanych z edukacją, rozwojem edukacji i rozwojem zawodów przyszłości, związanych między innymi z cyberbezpieczeństwem i telekomunikacją.

Proszę nam przybliżyć profil działalności Exatela.
-
Nasza firma jest państwowym operatorem sieci światłowodowych, świadczymy usługi między innymi dla Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Sejmu. Z drugiej strony jesteśmy jednym z największych operatorów hurtu głosowego.

Hurtu głosowego?
- Można sobie to wyobrazić w taki sposób, że jeśli ktoś dzwoni na przykład z Tokio do Londynu, to w siedemdziesięciu procentach istnieje szansa, że ta rozmowa przechodzi przez łącza Exatela.

Gratuluję zatem globalnego zasięgu firmy i dziękuję za zaangażowanie w ten plebiscyt, o którym tak ciepło pan mówił.
- Bardzo dziękuję za zaproszenie.

Rozmawiał [email protected]







Dziękujemy za przesłanie błędu