Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 5 sierpnia. Imieniny: Emila, Karoliny, Kary
20/07/2021 - 19:10

Emerytury bez podatku. Wiadomo, kiedy zacznie się ta rewolucja

Najpierw były zapowiedzi, teraz pada konkretny termin. Z nastaniem nowego roku wejdzie w życie reforma systemu emerytalnego, która zakłada zwolnienie z płacenia podatku dochodowego niektórych seniorów. Zyskają ci z najbardziej chudymi portfelami.

Rządowy program planu dla Polski Nowy Ład ma przynieść dobrą zmianę dla seniorów, którzy zostaną zwolnieni od płacenia podatku. Ten przywilej zyskają z nowym rokiem. Jednak  obejmie tylko tych, których roczne dochody nie przekroczą 30 tys. złotych czyli z emeryturami  niewiele ponad 2, 5 tysiąca złotych brutto.

Nieopodatkowana emerytura bardzo by się przydała – mówiła w rozmowie z „Sądeczaninem” mieszkanka Nowego Sącza, Anna Basiaga, która w szkole przepracowała ponad trzydzieści lat i żyje ze skromnej emerytury. – To nieco ponad 2 tysiące złotych. Nie narzekam, bo inni mają jeszcze gorzej, ale w naszych emeryckich budżetach liczy się każdy grosz. Starość kosztuje, bo wszystko w człowieku powoli się psuje. Trzeba się ratować lekami, a te są przecież drodze – podkreślała  emerytowana nauczycielka.

Im wyższa emerytura, tym więcej można zyskać. Kto dostaje równe 2, 5 tys. zł brutto czyli  nieco ponad 2 tys. na rękę,  po wprowadzeniu zmian otrzyma 2275 złotych. Dokładnie  o 181,25 zł więcej niż obecnie. Powyżej kwoty 2,5 tys.  zł podatek będzie naliczany już normalnie. To cię też zainteresuje Emerytury bez wieku emerytalnego. Czy emerytura stażowa może się udać?

Zwolnienie  części emerytów z płacenia podatków, to nie tylko element polityki socjalnej rządu. To także konieczność.  Z najnowszej prognozy demograficznej ministerstwa finansów wynika, że populacja Polski w 2025 roku spadnie do 37,98 mln z 38,32 mln. Jak wynika z opracowania, liczba osób w wieku produkcyjny - mężczyźni w wieku 18-64 lata i kobiety w wieku 18-59 lat - cały czas maleje i w 2025 r. osiągnie  poziom o przeszło 0,8 mln osób mniejszy niż w 2020 roku.

Czy nowy ład w emeryturach zatrzyma na rynku pracy tych, którzy mają odchowane dzieci, ustabilizowane życie  i po latach pracy mogą odejść na zasłużony wypoczynek?

Badania przeprowadzone przez UCE Research wskazują, że 37,7 proc. Polaków zamierza pracować zawodowo po osiągnięciu wieku emerytalnego,  30,3 proc. ankietowanych nie ma takich planów, a 32 proc. nie zajmuje stanowiska w tej sprawie.

Uwzględniając wiek respondentów, tylko w grupie mających 60 lat i więcej przeważają osoby, które nie zamierzają pracować zawodowo po osiągnięciu wieku emerytalnego. Taką postawę deklaruje 59,3proc. badanych. Z kolei 25,4 proc.  wyraża chęć dalszej pracy, a 15,3 proc.  nie zajmuje stanowiska w tej sprawie. Natomiast patrząc na miesięczne dochody netto, dalszą aktywność zawodową planują przede wszystkim osoby zarabiające od 7 do 9 tys. złotych.  57,1 proc. ankietowanych z tej grupy ma taki zamiar. Następne miejsce należy do rodaków z dochodami 5-7 tys. zł – 52,9 proc. Czytaj też Ile naprawdę zarabiają sądeccy urzędnicy. Rzeczywistość kontra dane GUS

- Osoby zarabiające lepiej zazwyczaj mają ciekawszą pracę, mniej wyczerpującą fizycznie. Są więc skłonne dłużej pracować i zwiększyć swoją emeryturę – komentuje wyniki sondażu komentuje prof. Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny PwC w Polsce. Natomiast ludzie z najniższymi dochodami liczą na to, że uzyskają gwarantowaną emeryturę minimalną. A to oznacza, że zupełnie nie opłaca im się dłużej pracować, zwłaszcza jeśli praca nie daje im satysfakcji. Później ewentualnie mogą wyjść na ulice, żeby domagać się podwyższenia minimalnego świadczenia.

Seniorzy na Nowy ład wyczekują, a ekonomiści  już w marcu, kiedy pojawiły się pierwsze założenia rządowego programu liczyli ile to będzie kosztować budżet państwa.  

Wedle wyliczeń Sławomira Dudka z Towarzystwa Ekonomistów Polskich, już sama kwota wolna od podatku do 30 tys. zł to koszt co najmniej 60-70 mld zł.-  Przełożyć się to może na wzrost podatków i innych obciążeń parapodatkowych – komentował na Twitterze ekonomista. (jagienka.michalik@sadeczanin.info) fot. pixabyDziękujemy za przesłanie błęduMiesięcznik Sądeczanin sierpień 2021