Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 13 kwietnia. Imieniny: Artemona, Justyny, Przemysławy
26/02/2021 - 08:00

Ekologiczne ciepło z nowosądeckiego MPEC

Gdyby cztery tysiące samochodów diesla okrążyło Ziemię, wyemitowałoby do atmosfery 16 tysięcy ton dwutlenku węgla. Taki sam efekt przyniosłoby ogrzanie 700 domków jednorodzinnych węglem. W nowosądeckim Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej zainstalowano kocioł opalany biomasą, który zmniejszy emisję szkodliwych gazów do atmosfery i równocześnie ogrzeje mieszkania sądeczan.

W Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Nowym Sączu w ostatnim czasie oddano do użytku instalację kotła opalanego biomasą o mocy cieplnej 7,4 MW, co stanowi dodatkowe 10 procent mocy zespołu kotłowni Millenium. W tej chwili kocioł pracuje pełną mocą spalając około 200 metrów przestrzennych zrębki drzewnej na dobę. Nowa instalacja biomasowa będzie pracowała przez cały rok, nie tylko w okresie grzewczym, z krótkimi przerwami na przeglądy, konserwację, czy też czyszczenie. Kocioł wytworzy około 30 procent całej ilości ciepła powstającego w sądeckim MPEC-u. W okresie poza sezonem grzewczym będzie on jedynym źródłem ciepła i w tym okresie nie będzie spalany węgiel.

Fot. MPEC Nowy Sącz

Dodatkowa moc z kotła biomasowego jaką dysponuje MPEC pozwoli ogrzać około 700 domków jednorodzinnych lub 50 średniej wielkości bloków wielorodzinnych.  Przedsiębiorstwo sukcesywnie przyłącza do sieci ciepłowniczej kolejne budynki, których część była ogrzewana do tej pory paliwami powodującymi powstawanie tzw. niskiej emisji. Spalenie w domkach jednorodzinnych równoważnej ilości węgla, dającego taką samą ilość energii cieplnej, która będzie wytwarzana w biomasie spowodowałaby emisję 16 ton CO2 do atmosfery - to tyle, ile wyprodukuje 4 000 samochodów diesla okrążających ziemię. Zmiana paliwa węglowego na biomasę przyczyni się również do ograniczenia ilości powstających z jego spalania odpadów. Aby uzyskać równoważną ilość energii cieplnej z miału węglowego, co z biomasy należałoby spalić 8 000 ton miału węglowego rocznie, co za tym idzie w każdym roku do Nowego Sącza przyjedzie mniej o 140 wagonów pełnych miału węglowego.

Fot. MPEC

Warto też zwrócić uwagę, że temperatura, w której ta zrębka jest spalana w naszym kotle biomasowym to ponad 1000 stopni C. Dzięki zastosowaniu wysokosprawnej, dwustopniowej instalacji oczyszczania spalin, biały dym wydobywający się z komina MPEC - u, który mieszkańcy mogą obserwować, to oczyszczona praktycznie w stu procentach para wodna.

Dzięki realizacji inwestycji MPEC zwiększy udział ciepła wytworzonego z Odnawialnych Źródeł Energii w sieci ciepłowniczej z 0 do 30 procent. Jest to pierwszy etap prowadzący do osiągnięcia efektywnego systemu ciepłowniczego, w którym do produkcji ciepła wykorzystuje się ponad 50 proc. energii z Odnawialnych Źródeł Energii i kogeneracji.

Fot. MPEC

Realizacja projektu pn. „Budowa kotła na biomasę o mocy nominalnej 7 MW” jest współfinansowana w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 -2020 ze środków Unii Europejskiej.

logo MPEC

Materiał partnerskiDziękujemy za przesłanie błędu