Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 28 lutego. Imieniny: Ludomira, Makarego, Wiliany
19/11/2017 - 07:30

Droga w Długołęce Świerkli jest już gotowa, ale…

Od kilku tygodni mieszkańcy Długołęki - Świerkli i sąsiednich miejscowości mogą jeździć po nowej nawierzchni. Władze powiatu wywiązały się z deklaracji, które złożyły w marcu bieżącego roku. Niestety wciąż pozostaje jeszcze w tragicznym stanie fragment powiatowej drogi w Gostwicy. Kiedy zostanie wyremontowany?

W marcu starosta Marek Pławiak i wicestarosta Antoni Koszyk spotkali się w Gostwicy z Teofilem Matyaszkiem - radnym gminy Podegrodzie, który razem z sołtysem Długołęki – Janem Szewczykiem - zabiegali o remont drogi. Podczas spotkania samorządowcy ustalili, że zostało jeszcze 1700 metrów starej i zniszczonej nawierzchni, którą należy wyremontować. Władze powiatu zadeklarowały wtedy położyć nową nawierzchnię wraz z podbudową na długości 750 metrów w drugim półroczu 2017r.

- Ta droga od wielu lat nie była remontowana. To wieloletnie zaniedbania poprzedniego zarządu i dopiero obecny zarząd powiatu nowosądeckiego wyszedł naprzeciw prośbom mieszkańców mając na uwadze zapewnienie im bezpieczeństwa – tłumaczy Marek Pławiak, starosta nowosądecki. 

Zobacz także: Droga w Długołęce Świerkli dziurawa jak ser szwajcarski. Czy tam musi dojść do tragedii?

Na drodze w Długołęce - Świerkli nowa nawierzchnia została wykonana na ponad 850 metrach, tj. na połowie odcinka wymagającego remontu lub przebudowy. Poszerzone i utwardzone zostało także pobocze w rejonie cmentarza, co umożliwia zatrzymanie pojazdów na czas uroczystości pogrzebowych.

- Całość tych prac została sfinansowana z budżetu powiatu, a ich koszt wyniósł ponad 633,4 tys. złotych – dodaje Pławiak.- W końcu możemy jeździć po nowej, dobrej drodze. Bardzo długo musieliśmy czekać na nią, ale warto było, za co dziękujemy panu staroście. Niestety wciąż jeszcze pozostaje do zrobienia fragment drogi w Gostwicy, który budzi postrach. Konieczny do przebudowania jest także niebezpieczny zakręt. Tamtędy nasze dzieci chodzą do szkoły. To cud, że na tej drodze nie doszło jeszcze do tragedii. Tę drogę trzeba zrobić jak najszybciej – mówi Pani Krystyna, mieszkanka Długołęki-Świerkli.  

Zobacz także: Niebezpieczna droga w Gostwicy. Wąska i dziurawa

Co na to władze powiatu? Kiedy zostanie wykonany kolejny odcinek drogi? Jak się okazuje, prawdopodobnie nie szybko.

- Do przebudowy w przyszłych latach pozostaje jeszcze droga na długości około 850 metrów. Termin realizacji jest uzależniony od możliwości budżetu powiatu. O ile pozwolą warunki atmosferyczne jeszcze w tym roku rozważamy wykonanie chodnika na odcinku około 100 metrów przed szkołą w Długołęce-Świerkli. Inwestycja byłaby współfinansowana prze gminę Podegrodzie, a realizacji podejmie się powiatowy zarząd dróg – odpowiada starosta.

RG [email protected] Fot. RG / Maria OlszowskaDziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2019

Miesięcznik "Sądeczanin" luty 2020