Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
03/03/2015 - 08:00

Droga do Brzeska: Co rząd zamierza z tym zrobić?

Poseł Andrzej Romanek (SP) dostał od rządu odpowiedź na zapytanie poselskie dotyczące budowy drogi dwupasmowej nr 75 na odcinku Nowy Sącz - Brzesko, z której wynika, że ta niezwykle ważna inwestycja nie zostanie ujęta w Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023, co stawia pod znakiem zapytania jej realizację. Sama odpowiedź nie nastraja optymistycznie.
Odpowiedź na zapytanie nr 7757 w sprawie rażącej, drogowej dyskryminacji subregionu sądeckiego polegającej na nieuwzględnieniu w projekcie rządowego "Programu budowy dróg krajowych na lata 2014-2023" budowy dwupasmowej drogi krajowej nr 75 na odcinku Nowy Sącz - Brzesko:

"Szanowny Panie Marszałku, odpowiadając na zapytanie poselskie nr 7757 posła Andrzeja Romanka w sprawie nieuwzględnienia w projekcie rządowego „Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023” budowy dwupasmowej drogi krajowej nr 75 na odcinku Nowy Sącz - Brzesko, przekazaną przy piśmie z 27 stycznia 2015 r., przedstawiam poniższe wyjaśnienia.

Stanowisko sformułowane w zapytaniu Pana Posła, jak również przedstawiona argumentacja, przyjęte zostały ze zrozumieniem i z uwagą przeanalizowane. Wyrażona w nim opinia potraktowana zostanie jako istotny głos w ramach konsultacji publicznych projektu Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023.

Przygotowany w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju projekt Programu obejmuje przedsięwzięcia, których realizacja ma kluczowe znaczenie dla rozwoju transportu drogowego w Polsce i które w możliwie największym stopniu przyczynią się do usprawnienia połączeń pomiędzy regionami kraju. Dokument określa również planowane do wybudowania obwodnice znajdujące się w ciągach dróg krajowych. Przy wyborze inwestycji przewidzianych do realizacji w ramach Programu stosowane były obiektywne kryteria, zapewniające uzyskanie możliwie najlepszych efektów gospodarczych, społecznych i środowiskowych.

Jedną z podstawowych przesłanek stosowanych przy formułowaniu listy inwestycji w projekcie Programu było dokończenie budowy w Polsce spójnej sieci autostrad i dróg ekspresowych. Z tego względu – poza obwodnicami miast – na listę zadań inwestycyjnych (zarówno podstawową, jak i rezerwową) wpisane zostały wyłącznie przedsięwzięcia polegające na budowie odcinków dróg klasy A i S, tj. autostrad i dróg ekspresowych. Ponieważ droga krajowa nr 75 nie należy do tych klas dróg, nie została włączona do projektu Programu.


Dodatkowo, podczas prac nad dokumentem założono, że wszystkie zapisane w nim przedsięwzięcia będą dofinansowane ze środków unijnych. W związku z tym, projekt Programu respektować musiał ustalenia poczynione w Dokumencie Implementacyjnym do Strategii Rozwoju Transportu do 2020 r. (z perspektywą do 2030 r.), stanowiącym wypełnienie przez Polskę warunkowości ex-ante dla Europejskich Funduszy Strukturalnych i Inwestycyjnych w dziedzinie transportu. Przedmiotowy odcinek nie został uwzględniony w Dokumencie Implementacyjnym, bowiem zgodnie z priorytetami strategicznymi, działania Rządu powinny w pierwszej kolejności skupiać się na budowie najważniejszych korytarzy transportowych o znaczeniu międzynarodowym oraz krajowym (połączenia między największymi ośrodkami gospodarczymi kraju, zwłaszcza ze stolicami województw). Oznacza to, że priorytet inwestycyjny został nadany ciągom dróg krajowych o najwyższej klasie technicznej (zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów ws. sieci dróg ekspresowych i autostrad z 2004 r., nowelizowanym w 2009 r.) tworzącym sieć TEN-T (zwłaszcza na sieć bazową, którą Polska jest zobowiązana do wybudowania do 2030 r.). W konsekwencji, w ramach dostępnego limitu środków na realizację Programu, należało dokonać wyboru najważniejszych z punktu rozwoju gospodarczego kraju, inwestycji. Co do zasady, do realizacji skierowano zadania z pierwszych 20 miejsc rankingu w Dokumencie Implementacyjnym.

W przedstawionym do konsultacji publicznych projekcie Programu na liście podstawowej zadań inwestycyjnych umieszczona została budowa obwodnicy Nowego Sącza i Chełmca w ciągu drogi dk 28. Przewidziana jest ona do realizacji w latach 2017-2019.

Obecnie dobiega końca proces konsultacji publicznych Programu. Uczestniczą w nich jednostki samorządu terytorialnego, partnerzy społeczni i gospodarczy, Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego. Dodatkowo, w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju zorganizowana została otwarta dla wszystkich zainteresowanych konferencja konsultacyjna, a także udostępniona możliwość przekazywania uwag do dokumentu za pośrednictwem poczty elektronicznej. W ramach tego procesu wpłynęło ponad 35 tysięcy wniosków i uwag. Ministerstwo dołoży wszelkich starań, aby uwzględnić je w możliwie największym stopniu, mając przy tym na uwadze priorytety rozwojowe kraju oraz dostępne środki finansowe na realizację Programu.

Pragnę raz jeszcze zapewnić, że poruszane przez Pana Posła problemy traktowane są z najwyższą uwagą. Ich satysfakcjonujące rozwiązanie jest elementem szerszych działań podejmowanych przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju mających na celu budowę w Polsce nowoczesnego systemu dróg krajowych. Z poważaniem Zbigniew Rynasiewicz Sekretarz Stanu."


oprac. BOS
Fot: arch GDDKiA






Dziękujemy za przesłanie błędu