Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 24 stycznia. Imieniny: Felicji, Roberta, Sławy
05/02/2018 - 12:30

Drewniany dworzec w Łomnicy-Zdroju będzie jak nowy. Dzięki PKP

Są projekty, trwają uzgodnienia i PKP już będzie mogło złożyć akces po unijne środki na wyremontowanie dworców kolejowych wzdłuż Doliny Popradu. W Łomnicy-Zdrój mieszkańcy zacierają ręce, bo spółka przy okazji odbuduje tu dworzec, który doszczętnie spłonął w 2008 roku.

Zobacz też: Piwniczna-Zdrój: Tylko 5 projektów do wyboru w ramach BO

Trasa kolejowa Doliną Popradu jest jedną z najbardziej malowniczych i atrakcyjnych tras kolejowych w Polsce. Jeżdżą nie tylko miejscowi, ale również turyści. Część z 13 dworców kolejowych przy owej trasie  to zabytki, które wybudowano już w XIX wieku i co tu kryć - wymagają gruntownej naprawy. Projekt PKP zakłada remonty dworców od Starego Sącza po Muszynę.

Co dokładnie koleje chcą zrobić w gminie Piwniczna? - W Piwnicznej jest pięć dworców do odbudowy lub rekonstrukcji: Młodów, Piwniczna I, Piwniczna II, Łomnica, Wierchomla i Zubrzyk. Koleje już zrobiły projekt i przygotowują wniosek o dofinansowanie i do tego wniosku niezbędne są wszystkie uzgodnienia – informuje burmistrz Zbigniew Janeczek nawiązując do ogłoszenia, które spółka umieściła ostatnio na stronie samorządu. PKP pieniądze na realizacje przedsięwzięcia chce pozyskać z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Zobacz też: Stacje kolejowe w Dolinie Popradu przejdą gruntowny lifting

- Jesteśmy całym sercem za realizację tego projektu, bo PKP upiększy cały teren: odbuduje dworce, porobi przystanki, place zabaw tym samym koleje zrekultywują całe tereny wokół dworców co doskonale wpisuje się w nasz uzdrowiskowy charakter – nie kryje entuzjazmu dla przedsięwzięcia.

W przypadku Łomnicy-Zdrój PKP będzie miała trudniejsze zadanie, tutejszy dworzec wymaga całkowitej rekonstrukcji, bo ponad 10 lat temu doszczętnie spłonął a ruiny rozebrano do fundamentów w 2008 roku. – To był bardzo fajny, drewniany, nieduży budynek. Ten, który chce teraz postawić PKP będzie do jego architektury bezpośrednio nawiązywał – podkreśla samorządowiec.

Zobacz też: Piwniczna-Zdrój: Będzie remont ulicy Szczawnickiej!

Jeśli chodzi z kolei o dworce w  Młodowie i Zubrzyku, to obecne siedziby kolei zostaną rozebrane a w ich miejsce powstaną zupełnie nowe.

ES e.stachura@sadeczanin.info Fot.: Ogólnopolska Baza KolejowaDziękujemy za przesłanie błędu